Amini’nin öldürülmesi İzmir’de protesto edildi

Amini’nin öldürülmesi İzmir’de protesto edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2022 21:48
A+ A-
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar ‘Yaşasın kadın dayanışması’ diyerek İranlı kadınlara desteklerini dile getirdi.

İzmir’de yaşayan İranlı kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda Jîna Masha Amini’nin öldürülmesini protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Çeşitli kadın örgütlerinin yanıı sıra HDP milletvekili Musa Piroğlu ve HDP İzmir il yöneticilerinin de destek verdiği açıklamada İran’daki kadınların maruz kaldığı baskılar dile getirildi. HDP’li Musa Piroğlu ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

"Amini'ye İran'da yapılan saldırının Ezidi kadınlarını köle pazarlarında satan IŞİD çetelerinden bir farkı yoktur.Amani'ye saldıranların Saraçhane’de düşmanlık naraları atanlardan bir farkı yoktur. Mehsa'yı İran devleti katletti ama Türkiye’de devletin desteklediği erkek zihniyet kadınları her gün katlediyor. Kadın katilleri sokakta gezerken ona karşı çıkanlar doğrudan devletin zor aygıtlarıyla karşı karşıya kalıyor"

Açıklamanın ardından meydana karanfil bırakan kadınların, Jîna Masha Amini’yi anmak için mum yakması üzerine polisle gerginlik yaşandı. Mumların polis tarafından kaldırılması, kadınlar tarafından sloganlarla protesto edildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar