Mersin-Adana tren seferleri iki yıl durdurulacak: 'Halk mağdur olacak, belediyeler ring seferleri düzenlesin'

Mersin-Adana tren seferleri iki yıl durdurulacak: 'Halk mağdur olacak, belediyeler ring seferleri düzenlesin'
Adana ve Mersin arasında tren seferlerinin iki yıllığına durdurulması işçileri, öğrencileri ve demiryolu personelini zor durumda bırakacak. Adanalılar, Adana ve Mersin büyükşehir belediye başkanlarından otobüslerle ring seferleri düzenlenmesini istedi.

ADANA - Adana ile Mersin arasındaki tren seferleri yüksek hızlı tren çalışması nedeniyle 22 Nisan'dan itibaren iki yıl süreyle durdurulacak. Bu durum başta öğrenciler ve işçiler olmak üzere hattı kullanan binlerce kişiyi mağdur edecek. Demiryolu personeli de ulaşımda sorun yaşayacak.

Artı Gerçek'e konuşan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı İnanç Su, "TCDD, bu yol kapama planını yaparken halkı yok saymıştır. Adana-Mersin hattı bilindiği üzere demiryolu emekçileri de dahil bir çok emekçinin, öğrencilerin, emeklilerin yani kısacası tüm halkın yoğun kullandığı bir hattır. Ekonomik krizin giderek yükseldiği bu dönemde halkın Mersin-Adana arası dolmuş firmalarına mecbur edilmesi yanlıştır" dedi.

whatsapp-image-2024-04-20-at-16-47-25.jpeg Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı İnanç Su

'GÜNDE EN AZ İKİ SEFER OTOBÜS RİNG HATTI YAPILSIN'

Adana ve Mersin Büyükşehir belediye başkanlıklarına çağrıda bulunan Su, "TCDD, bu proje sonucunda Mersin-Adana ulaşımını neredeyse yarım saatin altına indirebilecek doğru bir projeyi yapıyor olsa da halkı görmezden gelerek uyguladığı bu yanlış politikadan bir an önce geri dönmelidir. Özellikle emekçi kesimler ve öğrenciler için mesai saatlerine uygun sabah ve akşam en az iki sefer olmak kaydıyla bir otobüs ring hattını, gerekirse Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleriyle ortaklaşa anlaşmalar yaparak, hayata geçirmelidir" diye konuştu.

whatsapp-image-2024-04-20-at-16-48-13-1.jpeg

'DEMİRYOLU PERSONELİ DE ULAŞIM MAĞDURU'

Demiryolu personelinin de işe gidiş geliş sorunu yaşayacağını vurgulayan Su, şöyle devam etti:

"Mersin Limanı özelleştirildikten sonra birçok liman personeli demiryollarında çalışmaya başladı ve birçoğunun görev yeri de Adana' da bulunan TCDD 6.Bölge Müdürlüğü oldu. Bugüne kadar bu personel işe trenle gidip geldiği için bir sorun yaşanmıyordu.

Fakat TCDD 6.Bölge Müdürlüğü bu konuda somut bir adım atmadığı gibi BTS olarak Bölge Müdürü ile bu konuda görüşmek için randevu talep etmemize rağmen, TCDD 6.Bölge Müdürü Ali Seydi Felek BTS’ye olan karşıtlığından randevu talebimizi sonuçsuz bıraktı. Oysa bu konuda Mersin ve Tarsus’ta yaşayan personel mağdur oluyor ve TCDD 6. Bölge Müdürlüğü bu konuda hiçbir önlem almamış. Bir personel servisi koymayı düşünmemişler."

whatsapp-image-2024-04-20-at-16-48-14.jpeg

'BELEDİYELER UYGUN FİYATLI ULAŞIM SAĞLAMALI'

Tren seferini kullanan Selim Vatan, "Adana’da ikamet ediyorum Mersin'de yakınlarımız var, gidip geliyoruz. Hızlı tren hepimizin ihtiyacı olan bir şey. Ama iki yıl boyunca tren seferleri olmayacaksa Mersin-Adana arası ulaşım araçlarının sayısının artırılmasını istiyorum. Belediyeler otobüsleri sıklaştırabilirler. Otobüsler ve dolmuş fiyatları tren seferlerine göre daha pahalı. Belediyeler bir proje yaparak uygun fiyatlı ulaşım sağlarlarsa Adana -Mersin arasına daha iyi olur” diye konuştu.

whatsapp-image-2024-04-20-at-16-47-42.jpeg Selim Vatan

'DOLMUŞ FİYATLARI PAHALI'

Tren seferlerinin durdurulmasının kendilerine olumsuz etkileyeceğini dile getiren İbrahim Çakar ise "Sabah gidip akşam gelenler var. Onlar için daha da zor olacak. Ben sürekli tren seferlerini kullanıyorum. Tren bizler için hem ekonomik açıdan, hem de zaman açısından kolaylık sağlıyordu. Sefer saatleri arası biraz uzadı ama yine de demiryolu karayolundan daha iyi. Yapılan çalışmanın biran evvel tamamlanmasını arzu ediyoruz. Dolmuş fiyatları pahalı. Biz genel olarak demir yolunu kullanıyoruz" dedi.

whatsapp-image-2024-04-20-at-16-47-52.jpeg İbrahim Çakar

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar