Konser yasağına tepki: 'Kamu güvenliğini tehdit eden' şey yasakçı zihniyettir

Konser yasağına tepki: 'Kamu güvenliğini tehdit eden' şey yasakçı zihniyettir
Yayınlanma:
A+ A-
İHD, Mersin’de 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında düzenlenmesi planlanan konserin yasaklanmasını protesto etti, 'Kamu biziz, her türlü tekçiliği reddediyoruz' mesajı verdi.

Mersin’de İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında düzenlenmesi planladığı konserin valilik tarafından yasaklanması protesto edildi. Özgür Çocuk Parkı’ndaki açıklamaya Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, "Kamuda biziz barış da, barış yasaklanamaz" pankartı açılırken, "Barış talebi kamu düzenini bozuyormuş", "Türküler ne zaman kamu düzenini bozdu" dövizleri taşındı. Açıklamayı İHD Mersin Şubesi Eş Başkanı Hakkı Demir okudu.

Son dönemde ülkede sanatsal faaliyetler ve konserlerin yasaklandığını hatırlatan Demir, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleyecekleri Pınar Aydınlar ve Dodan Özer konserinin valilikçe yasaklandığını belirtti.

‘KAMU GÜVENLİĞİNİ FARKLI DÜŞÜNCELERE OLAN TAHAMMÜLSÜZLÜK TEHDİT EDİYOR’

Konserin iptal edilmesinin "kamu güvenliğini tehdit ettiği" gerekçesi olduğunu ifade eden Demir, "Türküler, şarkılar ne zaman kamu güvenliğini tehdit etmiştir? Konserlerimizdeki ülkemizin renkliliğini yansıtan çok dilliliği mi sizi rahatsız ediyor? Özellikle Kürt sanatına ve sanatçılarına yönelik yasakların bir devamını Mersin’de de mi artırmak istiyorsunuz? Kamu güvenliğini tehdit eden sizin bu yasakçı zihniyetin, farklı inançlara, kimliklere, farklı düşüncelere olan tahammülsüzlüğünüzdür. Kamu biziz biz. Biz ülkemizdeki her türlü farklılığın birer zenginlik olduğuna inanıyor ve savunuyoruz ve her türlü tekçiliği reddediyoruz" diye konuştu.

‘KARAR, SEÇİM ATMOSFERİYLE İLGİLİ’

Valilik kararının haksız ve hukuksuz olduğunu kaydeden Demir, verilen kararın durdurulması için dava açacaklarını belirterek, "‘Barışa Ses Ver, Savaşa Dur De’ dayanışma konserinin yasaklanması hukuki değil, tümüyle konjonktüreldir ve seçim atmosferiyle ilgilidir. Yürütmenin durdurulması talebiyle davamızı açacağız ve hukuksal mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz, keyfiliğin karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz. Dayanışma konserimiz yasaklanmıştır ancak mücadelemiz devam edecek ve ileriki bir tarihte dayanışma konserimizi yapmayı planlıyoruz" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar