Meslekten ihraç edilen 11 hakimden 2'si gözaltına alındı

Meslekten ihraç edilen 11 hakimden 2'si gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 15:06
A+ A-
Hakimlerin meslekten ihraç kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

HSK Genel Kurulu (HSK) tarafından meslekten ihraç edilen 11 hâkimden 2'si gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ş.Ş. ve G.T.K.'nin, ifadeleri alınmak üzere Ankara TEM Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulu, 'FETÖ' ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hâkim ve savcıyı dün meslekten ihraç etmişti. İhraç kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. İhraç edilen hakimlerden  Ş.Ş. ve G.T.K., ifadeleri alınmak üzere Ankara TEM Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan HSK Genel Kurulu kararına göre; Konya Hakimi Zeki Yıldırım, Ankara Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Şerife Şahin, Yargıtay Teknik Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Göknur Tosun Kayacı, Kırıkkale Cumhuriyet Savıcısı Gökhan Düğer, Kocaeli Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mehmet Noyan, Nevşehir Cumhuriyet Savcısı iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Celal Akar, Tarsus Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Bahar Gögüs, Bursa Vergi Mahkemesi Üyesi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Merve Bozkurt, Kocaeli İdare Mahkemesi Üyesi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mücahit Fatih Albayrak, Emirdağ Hakimi iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Ejder Aksak ve Çal Cumhuriyet Savcısı iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Mehmet Kula'nın, çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmaları, örgütün mahrem imamlarına ait operasyonel hatlarla iletişimleri, ankesörlü örgütsel ardışık aramalar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlananların anlatımları kapsamında, 'FETÖ' ile irtisaklı ve irtibatlı olduğu sabit görüldü. 11 kişinin, meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmalarına oy birliği ile karar verildi.

Öne Çıkanlar