“Meşru yollarla muhalefet edenler hedef gösteriliyor”

“Meşru yollarla muhalefet edenler hedef gösteriliyor”
Hukukçu ve insan hakları savunucusu Nurcan Kaya, Osman Kavala’nın tutuklanmasıyla ilgili konuştu: “Demokratik ve meşru yollarla muhalefet eden kurum ve kişiler hedef gösteriliyor.”

ARTI GERÇEK - Artı TV’ye konuşan hukukçu ve insan hakları savunucusu Nurcan Kaya, Osman Kavala’nın tutukluluğu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Kavala’nın tutuklanması içinde bulunduğumuz süreci düşündüğümde beni şaşırtmadı" diyen Kaya, şöyle devam etti:

"Türkiye’de ağır insan hakları ihlalleri işleniyor bir süredir. Bunları raporlayan ve yurt dışında duyulmasını sağlayan insanlara gözdağı verildi. İnsan hakları savunucularının tutuklanması önemli bir eşikti. Benzer işler yapan bütün kurum ve kişilere verilen bir gözdağı idi. Şimdi aynısı Osman Kavala’yla ilgili yapılıyor. Sırf muhalefet ettikleri için gözaltına alınıyor ve tutuklanıyorlar. Osman Bey gibi insanları ve savunucuları saçma sapan suçlar üreterek ve iftira atarak içeride tutabiliyorlar. Yandaş basın tarafından bir karalama kampanyası yapılıyor. Ortada bir suç isnadı olmadan insanlar gözaltına alınıyorlar. Suç gözaltına alındıktan sonra üretiliyor. Gülünecek iddialar ortaya atılıyor."

"Bu ülkede insan hakları mücadelesi uzun yıllardır var. Hak savunucuları yıllarca ağır bedeller ödediler. Bir sürü gazeteci hayatını kaybetti. Buna rağmen mücadele devam etti ve bir sürü kazanım oldu. Geçmişte de bir sürü insan bu karalama kampanyalarına maruz kaldı. Bu tiyatro ve yargı olmaktan çıkmış yargı yaptıklarıyla anılacak. Osman Bey ve diğer arkadaşlarımız, yaptıkları işlere kaldıkları yerden devam edecekler."

Öne Çıkanlar