Metin Uca’dan sonra gözaltına alınan Barbaros Şansal serbest bırakıldı

Metin Uca’dan sonra gözaltına alınan Barbaros Şansal serbest bırakıldı
İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınan modacı Barbaros Şansal emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Artı Gerçek - KKTC'den dönüş yapan modacı Barbaros Şansal, hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Şansal, emniyette ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Modacı Barbaros Şansal, KKTC dönüşü İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı. Şansal hakkında, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak' suçlamalarından arama kararı bulunduğu belirtildi. Şansal, emniyette ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Televizyon programcısı Metin Uca da sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı. Uca'nın, 'Bunu mu demek istedim?' adlı oyununda Fatih Sultan Mehmet’in söylediği bir söze yer vermesinden rahatsız olan bir kişinin şikayeti üzerine gözaltına alındığı belirtilmişti.

'OLMAYAN FACEBOOK HESABIM ÜZERİNDEN'

İfade vermek için karakola giden Barbaros Şansal, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Muhbir vatandaşlar CİMER üzerinden şikâyet etmişler. İftiralar… Ayrı ayrı konular. Metin Uca'nınki tiyatrodaki bir tirat, Fatih Sultan Mehmet'le ilgili bir espri yüzünden, 'halkı kin ve düşmanlığa sevketmekten… Benimki de olmayan Facebook hesabım üzerinden… Benim Facebook hesabım yok dünya biliyor. Bir sahte hesaptan açılan bir dava."

NE OLMUŞTU?

Barbaros Şansal, 2017 yılbaşı gecesinde sosyal medyadan paylaştığı mesajda “Bu kadar gazeteci tutukluyken, bu kadar çocuk taciz ve tecavüze uğrarken bu kadar yolsuzluk, rüşvet almış başını giderken, bağnazlar tebliğcilerle birlikte sokaklarda pislik dağıtırken siz hala yeni yılı mı kutluyorsunuz” demiş ve “Bokunda boğul Türkiye” ifadesini kullanmıştı.

Bunun üstüne Kuzey Kıbrıs’tan sınırdışı edilen Şansal, 2 Ocak 2017 gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçaktan inerken linç girişimine maruz kalmıştı.

Barbaros Şansal, Modacı Barbaros Şansal “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”ten 3 Ocak 2017 gecesi tutuklandı ve Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Tutuklanma gerekçeleri arasında "Sosyal medya paylaşımlarının halkta oluşturduğu infial" gösterildi. İki ay cezaevinde kalan Şansal, avukatı Efkan Bolaç’ın yaptığı itiraz sonucunda 2 Mart 2017’de tahliye edildi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar