Mezopotamya Gurme Fuarı Diyarbakır’da kapılarını açtı

Mezopotamya Gurme Fuarı Diyarbakır’da kapılarını açtı
Yayınlanma:
A+ A-
5'inci Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı başladı. 19 Kasım’a kadar açık olacak olan fuara 57 ilden 168 firma katıldı.

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Diyarbakır tarafından organize edilen 5'inci Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı açılışı yapıldı.

Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen açılışa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Nevin İl, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı, Hakan Oral, Bölge Oda/Borsa Başkanlar, ALZ Grup Başkanı Cihat Alagöz ve Diyarbakır’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Fuarın bu yıl ki onur konuğu Erzurum oldu.

HEDEF 400 BİN ZİYARETÇİ

Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, bu yıl düzenledikleri fuara 57 ilden 168 firmanın katıldığını söyledi. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bünyesinde yer alan STK’ler ile Diyarbakır için önemli işler yaptıklarını belirten Kaya, şu ifadeleri kullandı:

"Mezopotamya Gurme Fuarı kentin sivil yapısının yarattığı bir fuardır. Bütün Fuarlarımız büyük bir emeğin ürünüdür. Sadece açılışlarda değil ardından da yaptığımız çalışmalarla puanlara bir değer takıyorlar. Tabii bize büyük güç veren doğrusu il dışından gelip destek veren konuklarımızdır.

Mezopotamya beşinci gastronomi gurme ve yöresel fuarı geçen yıl ziyaretçi sayısı 257 bindi. Bu yıl ki hedefimiz 400 bin civarında olmasıdır. Yöresel ürünlerin markalaşması, coğrafi ürünlerin tanınması, yerli pazarlara yabancı pazarlara açılma, yeni bayilik girişimlerin bir çalışmaları içinde barındırıyor. Bölge illerimizle birlikte düzenleyeceğimiz ortak fuarlarla Mezopotamya’yı dünyanın çekim merkezi haline getireceğiz."

FUARA YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN KATILIM

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, geleneksel hale gelen Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda geleneksel lezzetler ve coğrafi işaretli ürünlerin yer aldığını söyledi. Bu fuarın sadece lezzetleri değil, aynı zamanda kültür ve tarihe olan bağlılıklarını da yansıttığına işaret eden Yeşil, şöyle konuştu:

"Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir şehir olmuştur. Bu zengin kültürel miras, kente özgü lezzetlerde ve coğrafi işaretli ürünlerde kendini gösterir. Bizler bu mirası koruma ve gelecek nesillere aktarma sorumluluğunu taşıyoruz. Fuarda sergilenen ürünler, sadece birer lezzet değil, aynı zamanda emeğin, özenin ve kalitenin birer simgesidir.

Coğrafi işaretli ürünlerimiz, üretildikleri bölgenin benzersiz iklimi, toprak yapısı ve üretim yöntemleriyle bütünleşmiştir. Bu özellikler, ürünlere eşsiz bir karakter katar ve tüketicilere kalite garantisi sunar. Fuara yurtiçi ve yurtdışından katılım sağlayan ve destek veren bütün katılımcılara teşekkür ediyorum."

FUAR 19 KASIM’A KADAR AÇIK OLACAK

Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde açılışı yapılan 5'inci Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarına 57 ilden 168 firma katıldı. Mezopotamya mutfağından lezzetlerin sergilendiği fuar 14-19 Kasım tarihleri aralığında ziyaretçilere açık olacak. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar