MHP'li Kayaalp'in beraat gerekçesi: İstismar olsa bile çocuğun rızası var

MHP'li Kayaalp'in beraat gerekçesi: İstismar olsa bile çocuğun rızası var
Diyarbakır’da, çocuk istismarı suçlamasıyla görevden alınan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp’in beraat gerekçesi açıklandı. Mahkeme, mağdur ifadelerini çelişkili bularak “İstismar olsa bile çocuğun rızası var” dedi.

Artı Gerçek- “Çocuğa cinsel istismar"dan yargılanan ve beraat eden MHP Diyarbakır eski İl Başkanı Cihan Kayaalp’in beraatının gerekçesi açıklandı. Mahkeme mağdur çocuk E.A.'nın ifadelerini "çelişkili" buldu.

Amidahaber'den Gönül Morkoç'un haberine göre, Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 45 sayfalık kararda, beraatın gerekçelerini, mağdur ve Kayaalp’in ifadelerine ayrıntılı bir şekilde yer verdi.

'İstismar olsa bile rızası vardır’

Mahkeme, mağdur çocuk E.A’nın ifadelerine dikkat çekerek, “istismar olayının doğru kabul edilmesi” durumunda dahi, E.A’nın rızası olabileceğini savundu.

Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

“Somut olay yönünden bir an için iddianameye dayanak yapılan ve sanığın işlediği iddia edilen suçlara konu eylemlerin sanık tarafından gerçekleştirildiği kabul edilse dahi, suç tarihi itibariyle 15-18 yaş grubu içerisinde yer alan ve sanığa isnat edilen eylemlere karşı rızası, mutlak surette tasarruf yetkisi kapsamında kabul edilen mağdurun, kovuşturma aşamasında Adli Görüşme Odasında teknik kayıt cihazı ile kayıt altına alınan ve sonrasında tutanağa bağlanan, ‘Bir kere de şöyle bir şey söylemişti, ımmm, demişti biraz daha devam edersen biraz sıvı akacak gibi bir şey söylemişti bana. Sıvı akabilir diye, gülmüştüm ona, kahkaha atmıştık. Bunu da zaten bir kere söyledi, zaten bir kere oldu. Bir defa kurdu ve onu ben demiştim aynaya bakınca kendimi beğenmiyorum demiştim. Çirkin demiştim. Yani ona razı gibi göründüm, çünkü ben şikayet ettiğim zaman bana karşı bir şey sunamasın, (anlaşılamadı ). Şikayet etmem gerekir diye düşündüğüm için aldım’ şeklindeki beyan vermişti.

'KESİN VE İNANDIRICI DEĞİL OLMADIĞI YÖNÜNDE KANAATE VARILDI'

İçerikleri birlikte gözetilerek, rızasına aykırı olarak kendisine cinsel istismara konu eylemler gerçekleştirilen kişinin eylemin gerçekleştiği sırada eylemde bulunan kişi ile birlikte kahkaha atması, razı olmaması halinde herhangi bir kötülüğe maruz kalacağı yönünde delil ve emare bulunmaması ve bu yönde bir kaygısı da olmamasına rağmen eylemi gerçekleştirene rızası varmış gibi kendisini göstermesi ve eylemler sırasında beğenilme isteğini açıkça ortaya koyar sözler sarf etmesi olağan yaşam koşullarına aykırıdır. Rızasına aykırı şekilde cinsel eylemlere maruz kalan bir mağdurdan beklenilebilecek bir davranış şekli değil. Bu haliyle sanığa isnat edilen ve mağdura karşı gerçekleştirildiği iddia edilen eylemlerin sanık tarafından gerçekleştirildiğinin kabulünde dahi somut olayda sanık tarafından cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak eylemde bulunulduğuna, bu suretle sanığın üzerine atılı suçların kanuni unsurlarının oluştuğuna ve atılı suçlardan cezalandırılmasına karar verilmesine yeter nitelik ve derecede her türlü şüpheden uzak , kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı yönünde hukuki ve vicdani kanaate varılarak aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.”

Ailenin avukatı Metin Arkaş ise karara itiraz edeceklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Kayaalp, "çocuğa yönelik cinsel istismar" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

16 yaşındaki erkek çocuğun ailesi çocuğun davranışlarından şüphelenmiş, rehber öğretmen ve okul yönetiminin de olaya müdahil olmasının ardından çocuğun bir süredir Kayaalp’ın birden çok kez "cinsel istismarına" maruz kaldığı öğrenilmişti.

Ailenin şikayeti üzerine mağdur çocuğun beyanlarının alınmasının ardından Kayaalp gözaltına alınarak, "cinsel istismar" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Daha sonra mahkeme mahkeme heyeti, “Çocukların cinsel istismarı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Cinsel taciz” suçları işlediğine dair yeterli delil elde edilemediği gerekçesi ile Kayaalp hakkında ayrı ayrı beraat kararı vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar