Mikdat Kadıoğlu'ndan ‘dolu savar’ tepkisi: Bakanlığı da ikna etmişler, dünya bize gülüyor

Mikdat Kadıoğlu'ndan ‘dolu savar’ tepkisi: Bakanlığı da ikna etmişler, dünya bize gülüyor
Doluyu engellediği iddiasıyla Türkiye'de yaygınlaşan 'dolu savar' cihazlarına İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan tepki geldi: "Şu an dünya bize gülüyor, alay konusu oluyoruz... Bu işin akıl ve mantıkla alakası yok."

Artı Gerçek - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan 'dolu savar' cihazlarını eleştirdi. Cihazı "bilim ve akıl dışı bir mucize arayışı" olarak niteleyen Kadıoğlu, "Şu an dünya bize gülüyor, alay konusu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

İLK KEZ 2018'DE VAN'DA ÜRETİLDİ

Türkiye’de 2018 yılında ilk kez Van’da "dolu önlemi" olarak üretilen ‘dolu savar’, son dönemde yaygınlaştı. Üreticiler, makinanın yaklaşık 10 kilometrelik mesafede yukarı püskürttüğü gazla birlikte, çıkan sesle de dolunun yere yağmur olarak düştüğünü öne sürüyor. Anadolu’da da birçok belediye dolu savar için sipariş verdiğini açıkladı.

KADIOĞLU, TARIM SİGORTASI ÖNERDİ

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Kadıoğlu ise dolu önlemi olarak tarım sigortası yaptırılması, bahçelere de dolu ağı kurulmasını önerdi.

'UZUN BORU GİBİ BİR ŞEY'

Kadıoğlu, “Dolu savar işi Bulgaristan’da yapılıyor ama, meteorolojinin, bilimin en ileri olduğu ülke Amerika. Gelişmiş ülkelerde dolu savar diye bir şey yok. Dolu savar fotoğraflardan göreceğiniz gibi, uzun boru gibi bir şey. Yağışı havalarda kamyon lastiğinin patlaması gibi ses çıkarıyor. Bu ses güya 10 kilometre ötede, bulutun içindeki dolu tanelerini küçültüyor" diyerek şöyle devam etti:

'TAMAMEN UMUT TACİRLİĞİ'

"Etilen gazı olduğu söyleniyor. Makine 10 kilometreden doluyu görüyor, etilen gazı ile de dolu yağmura çevriliyormuş. Düşünebiliyor musunuz? Buradan oraya etilen gazı gönderiyorsunuz, o gaz havada dağılmadan nasıl gidecek? Tamamen umut tacirliği."

'ÇUF ÇUF SESLERİNİN BÖYLE BİR ŞEY YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Amerika'da doktora yapmış ve Türkiye’de uzun yıllar bulut yağış fiziği dersi vermiş bir atmosfer bilimcisi olarak konuştuğunu belirten Kadıoğlu, "Uzaktaki borudan çıkan ‘çuf çuf’ seslerinin ya da iddia edilen gazın böyle bir şey yapması mümkün değil. Doluyu nasıl engellediğinin hiçbir anlamı yok" dedi.

'BİR ALGI OYUNU VAR'

Kadıoğlu şöyle devam etti: "Diğer yandan; ‘Efendim bu makina olmasaydı bu dolu daha büyük yağacaktı’ deniyor. Yalanların sonu yok. Bulutun içerisindeki gök gürültüsü doluyu engelleyemiyor ama 5-10 kilometredeki araba lastiği patlama sesi mi doluyu engelliyor? Bunu bazen araba fabrikaları da alıp koyuyor. Bunu imaj için kullanıyorlar Bakın bizde dolu önleme makinası var, bizim arabalarımızda dolu hasarı olmaz diyorlar. Ama onların da arabalarında hasarlar oluyor, burada bir algı oyunu var. Gerçekten bu teknoloji çalışsaydı, Amerika ve Avrupa’da hiçbir bahçeyi dolu vurmazdı, zarar görmezdi."

'BAKANLIĞI İKNA ETMİŞLER, BİZE YAKIŞMIYOR'

Kadıoğlu, dolu savarların giderek yaygınlaştığını da belirterek, "Akıldışı, mucizevi arayışlardayız. Dolu makinasını Van’da bir İranlı üretip satıyor. Bunun maaliyeti, doluyu önledim diye sanıp başka önlem almadığınız zaman oluyor. Mesela dolu önleme ağları var. İnsanlar onları yapmıyor, bunu koyunca doluyu bununla engelleyeceklerini sanıyorlar" diyerek şöyle devam etti:

"Dolaylı olarak bir maliyet oluyor. Elektrik harcıyor, gürültü yapıyor. Şöyle bir problem var, bu makinayı koydukları yerlerdeki vatandaş huzursuz oluyor. Birçok şikayet geliyor bize. Her gün kaymakamlıklardan başvuru oluyor. Dolu makinası konulan yerlere belli bir süre yağmur yağmayınca, oradaki halk bu makinanın yağmuru da engellediğine inanıyor.

'DOLU, DOĞANIN BAHÇIVANIDIR'

Bu işin akıl ve mantıkla alakası yok. Tarım ve Orman Bakanlığı’na da ikna etmişler, onlara da bunu kurduruyorlar. Bu bilim dışı bir şey ve bize hiç yakışmıyor. Doğanın bir bahçıvanıdır dolu. Ormanlardaki çürük bitkileri, dalları kırar ve temizler. Ama bahçelerde dolu tarıma çok zarar verir.

Dolu tarımda oldukça zararları olan bir meteorolojik olay. Bunun çaresi ise tarım sigortasıdır, bağların bahçelerin üzerine dolu ağı kuracaksınız. Şu an dünya bize gülüyor, alay konusu oluyoruz." (DHA)

Öne Çıkanlar