Milli Eğitim Bakanlığı, 'sınıf annesi' uygulamasını yasakladı

Milli Eğitim Bakanlığı, 'sınıf annesi' uygulamasını yasakladı
Öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi kurmak için gönüllü olarak görev yapan 'sınıf annesi' uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklandı. Bakanlık'ın gönderdiği yazıda, bu kişilerin velilerden para talep ettiğine dikkat çekildi.

Artı Gerçek - Türkiye genelindeki okullarda bazı yerlerde 'sınıf annesi' adı altında görevlendirilen velilere yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi bir uyarı yayınladı. Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekti.

KamudanHaber'in haberine göre; valiliklere, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından gönderilen "Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)" konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi.

milli-egitim-bakanligi-sinif-annesi-uygulamasini-yasakladi.png

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedilen yazıda "Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim" ifadelerine yer verildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar