Mine Tozlu Sineren, Peker'in iddialarını doğruladı: Bir kadını kopartmaya çalıştılar, kopartamadılar

Mine Tozlu Sineren, Peker'in iddialarını doğruladı: Bir kadını kopartmaya çalıştılar, kopartamadılar
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ağustos 2022 19:21
A+ A-
Marka Yatırım Holding Patronu Mine Tozlu Sineren, Sedat Peker'in iddialarını doğruladı. Sineren, 'Devletin gerekli kurumlarına şikayetlerde bulundum ancak sonuç alamadım' dedi.

Sedat Peker'in eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı ile ilgili yolsuzluk iddialarında adı geçen rüşvet vermeye zorlanan Marka Yatırım Holding Patronu Mine Tozlu Sineren sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Sineren, açıklamasında rüşvet iddilarını doğrulayarak, "Ortada bir rüşvet pazarlığı falan yok! İstediler..istediklerini alamadılar. Bir kadını tabiri caizse kopartma çalıştılar kopartamadılar" ifadelerini kullandı.

Kronos’ta yer alan habere göre; Marka Yatırım Holding Patronu Mine Tozlu Sineren,  Sedat Peker’in kendisinden 12 milyon lira rüşvet istendiği iddiasını doğruladı.

Sineren, kendisine ait olduğu olduğu belirtilen Twitter adresinden bazı paylaşımlarda bulundu. Sineren’in paylaşımları şöyle:

"Bu ülkede istemek ayıp değil vermemek ayıp olmuş. İsteyen bir yüzü değil vermeyenin yüzü kaplara olmuş! Ortada bir rüşvet pazarlığı falan yok! İstediler..istediklerini alamadılar. Bir kadını tabiri caizse kopartma çalıştılar kopartamadılar.

‘HABERİ SİLMEK İÇİN PARA İSTEDİLER’

Ve itibarsızlaştırmak için her türlü şeyi yaptılar. Savunma dahi almadan ceza üstüne ceza verdiler. Evet bu ceza haksız yere verilmiş ama bizden çıktı dediler. Para alamayan gazeteciler zamanında para verseydin yazmazdık dediler. Haberleri silmek için bile para istediler.

Tahtadan bir lot dahi alıp satmayan ‘borsa patronu olmayacağım ben şirket patronuyum’ diyen kadını diğer borsa patronları gibi zannedip paylaşmak zorundasın paylaşmazsan olmaz dediler.

‘RÜŞVET KANALINA YÖNLENDİRİLDİM’

SPK görüşmek için talep ettiği her görüşmeyi rededip malum rüşvet kanalına yönlendirdiler. Hangi şirketin sermaye arttırımı 8 ay bekletildi. Ve olumsuz gerekçelerinin hiç bir maddesi sermaye arttırımı ile ilgili değil! Başkan rüşvet vermedi diye yatırımcı cezalandırıldı.

Her türlü şikayet savcılık cimer yapıldı…yıllardır…bugün değil. Başkan başkan olduğundan beri şirkete zarar veren herkesi şikayet etti. Ceza almadı için mücadele etti. Savaştı! Ve asla bu sisteme dahil olmadı!"

'ŞİKAYETLERİMDEN BİR SONUÇ ALAMADIM'

Daha sonra Halk TV canlı yayınına katılan Mine Tozlu Sineren, burada yaptığı konuşmada da iş hayatı boyunca rüşvetle karşılaştığını ve bunları ilgili kurumlara bildirdiğini dile getirdi. Şikayetlerden sonuç alamadığını belirten Sineren, şunları söyledi:

"2016 yılından beri borsayla ilgili bu işe başladığımda bu sıkıntıları yaşamaya başladım ve bunu her seferinde devlet kurumlarına, her yere bildirdim. Ne yazık ki hiçbir şekilde, hiçbirisinden cevap alamadım. Burada gördüğünüz her kişiyle ilgili birtakım şeyler yaşandı, birtakım olaylar oldu. Ama bunu sadece ben değil, Türkiye'de kaç tane borsa patronu varsa bunu yaşıyorlar ve yaşamak zorundalar. Bugün bu yayına Mine Tozlu Sineren olarak değil Marka Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak bağlanıyorum."

"Anlatmak istediğim konu küçük yatırımcıların uğradığı mağduriyetler. Çünkü sermaye piyasaları bu ülkenin ekonomiyle ilgili en önemli kısmı. Çünkü bizim paraya ihtiyacımız var, yurt dışından bu parayı alabilmemiz için şirketlerimizin güçlü olması gerekiyor" diyen Sineren, "Şirketlerimize küçük yatırımcının güvenmesi gerekiyor, sonunda da yurt dışından gelecek yatırımcıların da Türkiye'deki şirketlere güvenmesi" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini öne süren Peker, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söyledi. Burada danışmanlık adı altında 12 milyon TL "rüşvet" istediğini öne süren Peker, iddiasıyla beraber danışmanlık sözleşmesine dair belgeyi de paylaştı. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Danşmanı Taranoğlu'nun, Mine Tozlu Sineren ve eşinden acilen 200 bin lira istediğini söyleyen Peker, "Eski SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun arkasındaki güç, kardeşi Erzurum Milletvekili olan Zehra Taşkesenlioğlu değildir, onun arkasındaki güç eski Enerji Bakanımız Berat Albayrak'ın abisi Turkuaz Medyanın başındaki Serhat Albayrak'tır" iddiasında bulundu.

Mine Tozlu Sineren'in daha sonra eski Kıyı Koruma Genel Müdürü ve TOBB üyesi Salih Orakcı'ya yönlendirildiğini söyleyen Peker, Orakcı'nın, Mine Tozlu Sineren'in şirketlerinden birinde ortaklık istediğini ve iki lüks araba parası aldığını iddia etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar