'Miraz Bebek'ler cezaevinde büyümesin teklifi

'Miraz Bebek'ler cezaevinde büyümesin teklifi
Annelerinin aldığı ceza nedeniyle hapishanelerde büyümek zorunda bırakılan bebeklere dair kanun teklifi hazırlandı POLİTİKA- CHP İstanbul Milletvekili...

Annelerinin aldığı ceza nedeniyle hapishanelerde büyümek zorunda bırakılan bebeklere dair kanun teklifi hazırlandı

POLİTİKA- CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, annesinin aldığı ceza nedeniyle 19 gündür cezaevinde tutulan 7 aylık Miraz bebek ile aynı durumdaki bebeklerin mağduriyetinin giderilmesi için Meclis’e kanun teklifi sundu. Yarkadaş "Bu teklif kabul görürse, Miraz bebek örneğinde olduğu gibi, çocukların mağduriyeti ortadan kaldırılır" dedi. Yarkadaş, Miraz bebeğin durumu ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi.

Yarkadaş, Miraz bebek ile aynı durumdaki bebeklerin mağduriyetinin giderilmesi için harekete geçti. 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Yarkadaş "Dünyadaki örnekleri inceliyorum. Örneğin, bebek küçük yaşta ise annesinin cezası belli bir süre ertelenebilir mi? Bu yaş grubundaki çocukların sağlıklı gelişime sahip olması için, annesinin yanında olması şart…" dedi.

Dünyadaki örnekleri gösterdi

Cezaevlerinde bebeklerin olumsuz etkilediğine dikkat çeken Yarkadaş "Dünyanın değişik ülkelerinde çocukların anneleriyle birlikte cezaevinde kalmasına ilişkin bir yaş sınırı getirilmiş. İsviçre’de 3 yaşından küçük çocuklar cezaevinde kalamıyor. Avustralya’da bu sınır beş yaşına çekilmiş. Danimarka’da anne ceza aldıysa, bebeği de küçükse belli bir süre cezayı erteliyor. Bu model Türkiye’de de uygulanabilir mi? Zira, ekonomik suçlarda anneler için erteleme yapılıyor. Ancak terör suçlarında bu hüküm işletilmiyor. Biz, suç ayrımı gözetmeksizin bu modeli hayata geçirebilir miyiz? Bu sorunun cevabını parlamentoda arayacağız" diye konuştu.

‘Küçücük bedeni içtimaya çıkarılıyor’

Miraz bebeğin annesine ceza veren hakimlerin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olduğuna dikkat çeken Yarkadaş, "Miraz bebek, adil olmayan bir yargılamanın cezasını hiç hak etmediği halde çekiyor. Küçücük bedeni her sabah annesiyle içtimaya çıkarılıyor. Çocukların haksız mahkumiyetinin Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, ‘her tür işlemde çocuğun üstün yararının gözetilmesi gerektiği’ ilkesine ters düştüğü ve çocukların cezaevlerinde mahkum gibi değil, diğer çocuklar gibi yaşaması için gerekli koşulların sağlanmasının zorunlu olduğu bilinmektedir"değerlendirmesini yaptı.

Öne Çıkanlar