MİT tırları davasında Yargıtay’ın kararına itiraz reddedildi

MİT tırları davasında Yargıtay’ın kararına itiraz reddedildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Temmuz 2022 01:40
A+ A-
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, MİT tırları davasında Yargıtay’ın onama kararını temyiz eden 9 sanığın taleplerini ve Cumhurbaşkanlığı’nın sanıkların beraatine karşı itirazını reddetti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, MİT tırları davasında Yargıtay’ın onama kararını temyiz eden 9 sanığın taleplerini reddetti. Kurul, Cumhurbaşkanlığı’nın sanıkların beraatine karşı itirazını da reddetti.

Yargıtay’ın onama kararındaki bazı maddi hataların düzeltilmesi kararı veren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dosyanın Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmasına karar verdi.

Adana ve Hatay'da 2014 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) TIR'larının durdurulmasıyla ilgili davada yargılanan sanıklara verilen hapis cezalarına ilişkin kararlar Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca Temmuz 2021’de onandı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun da aralarında bulunduğu 18 sanığa "silahlı terör örgütüne üye olma", "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" ve "devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama" suçlarından verilen hapis cezaları bu karar ile onanmış oldu.

ONAMA KARARI TEMYİZ EDİLDİ

Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık’ın da aralarında olduğu 9 kişi haklarında onanan hapis cezalarına karşı temyiz yoluna gitti.

Galip Arslan, İsmail Önder Ata, Burhaneddin Cihangiroğlu, Mesut Çelik, Ahmet Pola, Kemal Çöp, Gürhan Esmeray ve Serdar Güçlü’nün yaptıkları itirazı inceleyen Yargıtay Ceza Genel Kurulu tüm itirazları reddetti. Yargıtay’ın onama kararındaki bazı maddi hataların düzeltilmesi kararı veren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dosyanın Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi'ne gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmasına karar verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN BERAATLERE KARŞI TEMYİZ TALEBİ DE REDDEDİLDİ

MİT tırları davası kapsamında yargılanan 54 sanıktan 24’ü beraat etmiş, Yargıtay da bu kararı onamıştı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, MİT tırları davasında beraat eden Berkant Aydın ve İdris Karaçizmeli’nin beraat kararlarına karşı Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı temyiz başvurusu hakkında da karar verdi. Yargıtay, Cumhurbaşkanlığı’nın Aydın ve Karaçizmeli’ye karşı temyiz talebini de reddetti.