'MİT yalanı'yla lise öğrencisine istismar davasında müdürlere tutuklama talebi

'MİT yalanı'yla lise öğrencisine istismar davasında müdürlere tutuklama talebi
Konya'da, 'Seni MİT'e aldıracağız' diye kandırılarak evlendirilen ve cinsel istismar uygulanan lise öğrencisini evlendiren okul müdürleri hakkında tutuklama talep edildi.

Artı Gerçek - Hiranur Vakfı'nda çocuğa cinsel istismar skandalının hemen ardından ortaya çıkan Konya'daki bir lisedeki istismarla ilgili iki okül müdürü hakkında tutuklama talep edildi.

Lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki G.A.'nın okul müdürü tarafından "Seni, Milli İstihbarat Teşkilatı'na memur olarak alacağız" vaadiyle 35 yaşındaki Ahmet Mandal'la dini nikahla evlendirildiği ortaya çıkmıştı. Öğrencinin okuduğu lisenin müdürü H.A.'nın çocuğu kandırıp M.'yle tanıştırdığı; bir diğer müdür A.S.K.'nın odasında ise dini nikâh kıyıldığı öne sürülmüştü. Davada A.M. 25 Kasım'da 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan tutuklanmıştı.

G.A.'nın ailesinin avukatı Mehmet Onur Güleç, dosyada adı geçen diğer şüphelilerin tutuklanması yönünde Cumhuriyet Başsavcılığı'na talepte bulunduklarını söyledi.

G.A.'nın kendi okul müdürü H.A. ile odasında G.A. ile M.'nin dini nikâhı kıyılan başka okulun kadın müdürü A.S.K.'nın da tutuklanması gerektiğini belirten Güleç, "Söz konusu olayla ilgili olarak Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma devam etmektedir. Dosyada gizlilik kararı da halen sürüyor. Biz açığa alınan okulun müdürleri ve dosyada adı geçen şüpheliler yönünden de tutuklanma kararı verilmesini talep ettik. Olaydaki suçluların en ağır cezayı alması için yoğun bir mesai vermekteyiz" dedi.

Bu arada, açığa alınan okul müdürlerinden H.A.'nın yerine yeni bir müdür atandığı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin idari soruşturma kapsamında H.A. ile A.S.K. hakkında araştırmalarını sürdürdükleri belirtildi. (DHA)

Öne Çıkanlar