Montrö Bildirisi Davası: Savcılık 12 amiral için hapis istedi

Montrö Bildirisi Davası: Savcılık 12 amiral için hapis istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Montrö Sözleşmesi ile ilgili bildiri yayımladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 91 amiral için beraat, 12 amiral için ise hapis cezası istendi.

Artı Gerçek - Montrö Sözleşmesi ile ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle 'anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmakla' suçlanan 103 emekli amiralin yargılandığı davanın bugün 4. duruşması Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Savcılık mütalaasında 91 sanığın beraat istedi. 12 sanığın ise Türk Ceza Kanunu’nun “devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak” suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Savcılığın cezalandırılmasını istediği isimler şöyle:

“Ramazan Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Ergun Mengi, Türker Ertürk, Namık Kemal Çalışkan, Alper Çetin Tezeren, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Işık Biren, İlker Güven, Osman Metin Açımuz, Mustafa Özbey”

Dava, 12 Aralık 2022 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU

Emekli amiraller, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" diye yanıt vermesi ve eski Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklama ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli asker hakkında iddianame düzenlemişti. (HABER MERKEZİ, ANKA)