Mücella Yapıcı'nın cezaevinden fotoğrafı paylaşıldı: 'Korkutulacağı düşünülen kişiye bakın istedim'

Mücella Yapıcı'nın cezaevinden fotoğrafı paylaşıldı: 'Korkutulacağı düşünülen kişiye bakın istedim'
Yayınlanma:
A+ A-
Gezi tutuklusu Mücella Yapıcı'nın Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde çekilmiş son fotoğrafı kızı tarafından paylaşıldı. Cansu Yapıcı, "Cezaevine konularak korkutulacağı, neşesini kaybedeceği, umutsuz kalacağı düşünülen kişiye bakın istedim" dedi.

Artı Gerçek - Gezi Davasında Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Hakan Altınay ile birlikte 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Mücella Yapıcı'dan yeni bir fotoğraf geldi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 169 gündür tutuklu bulunan Mücella Yapıcı'nın kızı Cansu Yapıcı, sosyal medya hesabından Mücella Yapıcı'nın cezaevinde çekilmiş son fotoğrafını “Cezaevine konularak korkutulacağı, neşesini kaybedeceği, umutsuz kalacağı düşünülen kişiye bakın istedim” notuyla paylaştı.
Yapıcı'nın paylaşımı şu şekilde:

“169 gündür ayrıyız. Her anımız onu merak ederek geçiyor. Ama sonra böyle bir fotoğraf geliyor. Bir anda değişiyor ruh halimiz. Cezaevine konularak korkutulacağı, neşesini kaybedeceği, umutsuz kalacağı düşünülen kişiye bakın istedim.”

TUTUKLULUĞA GİDEN DAVA SÜRECİ NASILDI?

İstanbul Taksim’de başlayıp ülke geneline yayılan Gezi Parkı eylemlerine yönelik ilk dava 2014 yılında açıldı. Sanıkların 2015 yılında beraat etmesinin ardından 2019 yılında ikinci bir dava daha başlatıldı. Bir yıl sonra sonuçlanan bu davada "cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs", "mala zarar verme", "kasten yaralama" ve "ağırlaştırılmış yaralama" suçlarından yargılanan sanıklar, suçlamalara ilişkin somut ve kesin delil bulunmadığı gerekçesiyle bir kez daha beraat etti. Fakat savcılığın itirazı üzerine davanın yeniden görülmesine karar verildi. Osman Kavala cezaevinden çıkamadan yeniden tutuklandı bir süre sonra da beraat kararı istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

Bu süreçte 1602 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlarından yargılandığı dava, beraat kararı bozulan Gezi davası ile birleştirildi.

Yanı sıra Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığın, Gezi protestoları nedeniyle yargılandığı davanın da beraat kararı bozuldu. O dava da Gezi Parkı ana davasıyla birleştirildi.

Tüm itirazlara rağmen torba davaya dönüşen Gezi Davası'nda yargılama 21 Şubat 2022 yılına kadar böyle devam etti. 21 Şubat'ta görülen duruşmada şimdiye kadar davaların ayrılması taleplerini reddeden mahkeme heyeti, Çarşı davasının ayrılmasına karar verdi.

4 Mart’ta savcılık, esas hakkında mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Osman Kavala ve Mücella Yapıcı'nın, "cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada, davanın diğer 6 sanığı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu yardım eden sıfatıyla işledikleri gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada ayrıca, haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar Pınar Alabora, Henry Barkey, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin dava dosyasının ayrılarak yakalama kararı infazlarının beklenmesi talep edildi.

22 Nisan 2022'de de, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater'in de aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında görülen Gezi davasında karar açıklandı. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Hepsinin tutuklanmasına hükmedildi. Osman Kavala'ya hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Casusluk suçlamasından ise beraatine ve tahliyesine hükmedildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar