Murat Kurum'dan İliç açıklaması: 'ÇED kararları bakanlığımızın tek başına aldığı bir karar değil'

Murat Kurum'dan İliç açıklaması: 'ÇED kararları bakanlığımızın tek başına aldığı bir karar değil'
İliç'te kapasite artışında imzası olduğu ortaya çıkan Murat Kurum, ÇED raporunun, 21 kurum ve kuruluşun ortak görüşüyle alındığını söyledi. Kurum, CHP lideri Özgür Özel'i hedef aldı.

Artı Gerçek - AKP Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, İliç'te meydana gelen maden faciası hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda yaptı.

Henüz kurumlara tebliğ edilmemiş bilirkişi raporuyla birlikte konunun CHP'li isimler tarafından yeniden gündeme getirildiğini savunan Kurum, "Her şeyden önce Sayın Özel açıklamasında, 'teknik açıdan tamamen yetersiz ve eksik, hukuki açıdan tamamen kusurlu, siyasi açıdan topyekün kasıtlı ve hedef gösterici' siyasi bir manipülasyona, algıya ve yalana imza atmıştır" ifadelerini kullandı.

'KAPASİTE ARTIŞININ ÇEVREYE ETKİSİ DEĞERLENDİRİLİR'

Kurum, bakanlığı döneminde, söz konusu işletmeye verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun dile getirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"ÇED sürecinde, sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisi değerlendirilir, onaylanır ya da onaylanmaz. ÇED kararları Bakanlığımızın tek başına yaptığı değerlendirme sonucu verilen kararlar değildir. ÇED süreçleri içerisinde ilgili kurum ve kuruluşların değerlendirmeleri, komisyon çalışmaları dikkate alınarak teknik ve bilimsel esaslara dayalı çalışmaların sonucu olarak verilen kararlardır. İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da; 21 kurum ve kuruluşun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Üyelerinin olumlu ve ortak görüşüyle alınmıştır."

ÖZEL'İ HEDEF ALDI

Siyasetin millete hizmet aracı olduğunu; yalan, iftira ve haksız suçlamalarla sürdürülebilecek bir iş olmadığını yazan Kurum, "Bir yerde söz konusu olan milletin canı ise orada siyaset biter. Sayın Özel’i, haktan ve adaletten yana tavır almaya, insanımızın can sağlığını siyasi malzeme yapmamaya davet ediyorum" dedi.

ÖZEL, KURUM'UN İMZASINI GÖSTERMİŞTİ

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciası ilgili olarak dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ''olur'' verdiği ''ÇED olumlu'' raporunu gösterdi. Murat Kurum'un "belgelerde imzam yok" dediğini hatırlatan Özel, şunları söyledi:

"ÇED olumlu kararı verilmesini uygun bulan Murat Kurum’un o süreçte iddiası şuydu: 'Benim belgelerde imzam yok'. Oysa o imza bulundu. O belge bulundu. Bakın bu 7 Ekim 2021 tarihli 6421 kayıt sıra numaralı 'ÇED olumlu' kararı veren yetkililerin asli kusurlu olduğuna karar vermişler ve altta da imzalar, burada '7 Ekim 2021 tarihli ÇED olumlu raporunun verilmesine sebep olanlar' diyor bir gün önce 6 Ekim 2021 'makamınızca uygun görülmesi halinde söz konusu projeye ait ÇED olumlu kararının verilmesi hususunu takdir ve tensiplerinize arz ederim'. Mehveli Ecer, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü imza, altta olur, Murat Kurum imza, buyrun." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar