Musa Anter Davası AYM’ye taşındı

Musa Anter Davası AYM’ye taşındı
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Musa Anter’in katledilmesine ilişkin davada mahkeme heyeti bir ay geçmesine rağmen gerekçeli kararını açıklamadı. Anter ailesi ve avukatı Selim Okçuoğlu davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Artı Gerçek- Gazeteci Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesine dair açılan ve JİTEM Ana Davası ile 1993 yılında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürülen Ayten Öztürk davasıyla birleştirilen davanın karar duruşması 21 Eylül’de Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Anter Davası, JİTEM Ana Davası’nda tefrik edilerek, zamanaşımından düşürülmesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, Anter ailesi ve avukatlarının karar duruşması öncesi talep ettiği tefrik edilme talebini kabul etmezken, zamanaşımından bir gün sonraya duruşma günü vererek, davayı alelacele kapatmıştı. Davada verilen karar ardından bir ay geçmesine rağmen, mahkeme heyeti gerekçeli kararını açıklamadı.

AYM’YE TAŞINDI

Anter Ailesi ve avukatları mahkeme heyetinin verdiği karar ardından Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak, gerekçeli karar ardından esasa dair itirazlarını sunacaklarını belirtti. İstinaf’a yapılan başvuru üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen gerekçeli kararın açıklanmaması üzerine Anter cinayet davasında verilen “zamanaşımı” kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı.

Anter’in oğlu Dicle Anter, sanal medya hesabından “Musa Anter davasının gerekçeli kararı çıkmadı. İstinafa başvuru yaptıktan sonra 19 Ekim'de de Av. Selim Okçuoğlu ile AYM'ye başvurumuzu gerçekleştirdik” paylaşımında bulundu.

(MA)

Öne Çıkanlar