Nüfusun yüzde 15'i çipli kimlik kartına geçmedi

Nüfusun yüzde 15'i çipli kimlik kartına geçmedi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de 15 Kasım 2022 itibarıyla çipli kimlik kartı kullanan sayısı 70 milyon 997 bin 128 olarak açıklandı. Nüfusun hala yüzde 15'i eski kimlikleri kullanıyor.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanlığı, 2016 yılında başlanan çipli kimlik kartı kullanımına ilişkin verileri paylaştı. Çipli kimlik kartları yeni tip ehliyetlerle birleştirilebiliyor. Bu işlemi yapanların sayısının çok düşük olduğu görüldü.

2016 yılında dağıtımına başlanan çipli kimlik kartları, bugüne dek 70 milyon 997 bin 128 kişiye ulaştı. Bu rakamı Türkiye nüfusunun yüzde 85'ine denk geliyor. Yüzde 15 hala eski kimlik kartı var.

Bu yıl 15 Kasım'a kadar 9 milyon 721 bin 815 adet çipli kimlik, 4 milyon 922 bin 807 adet yeni tip ehliyet, 2 milyon 876 bin 179 adet de pasaport basıldığını belirtelim. Böylelikle yeni nesil pasaport sahibi olan vatandaşların sayısı 9 milyon 900 bin 259 oldu.

HEM EHLİYET HEM KİMLİK OLARAK KULLANANLARIN SAYISI

Çipli karta hem kimlik hem ehliyet bilgisi yükleten vatandaşların sayısı 4 milyon 744 bin 867. eski tip ehliyet sahiplerinin çipli karta yükleme yaptırma imkanı yok. Vatandaşın önce ehliyetini değiştirip yeni tip ehliyete geçiş yapması, ardından da yeni ehliyetini götürerek çipli karta yükletmesi gerekiyor. Eğer bu zorunluluk kaldırılırsa tek kart kullananların sayısının artacağı belirtiliyor.

EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Peki kimlik ehliyet birleştirme nasıl yapılır? Bunun için, ehliyetinizin de kimliğinizin de yeni düzenlemelere uygun olması gerekiyor. Eski tip ehliyet ile yeni tip kimlik birleştirilemiyor.

EHLİYETİ VE KİMLİĞİ YENİ TİP OLANLAR

Hem ehliyeti hem kimliği yeni tip olanların birleştirme işlemi için şu adımları izlemesi gerekiyor:

1- Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Al sayfasını açın.

2- TC Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Ekleme seçeneğine tıklayın.

3- Çıkan ekranı onaylayın.

4- Kişisel bilgilerinizi girin.

5- İl ve ilçe seçin.

6- Adına randevu alınan kişiyi seçin.

7- Randevu saatini seçin.

Randevu aldıktan sonra yapmanız gereken yeni ehliyetinizi ve yeni kimliğinizi yanınıza alarak randevu saatinde seçtiğiniz nüfus müdürlüğünde olmak.

HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Eğer yeni kimlik kartına ve yeni sürücü belgesine sahipseniz kimlik ile ehliyet birleştirme işlemi için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Yeni kimliğinizi ve yeni ehliyetinizi yetkiliye verdikten sonra birleştirme işlemi gerçekleştirilecek. Birleştirme işlemi gerçekleştirilmiş kimlik birkaç gün içinde adresinize gönderilecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar