Nurcan Baysal'a hapis istemi

Nurcan Baysal'a hapis istemi
Afrin tivitleri nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakılan Nurcan Baysal'a dava açıldı.

HABER MERKEZİ- Afrin’e ilişkin Twitter'den yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakılan gazeteci yazar Nurcan Baysal hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve ÖSO’nun Afrin'e yönelik 20 Ocak'ta başlattığı operasyona karşı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı savaş karşıtı paylaşımlar nedeniyle 22 Ocak gecesi evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan, 24 Ocak'ta mahkemece serbest bırakılan Baysal hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, Twitter hesabında attığı 9 tweet nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlanan Baysal'ın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. 

'SAVAŞI DESTEKLEYEN ÇEVRELERİ ELEŞTİRMEK İÇİN PAYLAŞIM YAPTIM'

İddianamenin devamında savcı, Baysal'ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar için şu değerlendirmede bulundu: "Sosyal medya hesabından herkese açık bir şekilde yapılan paylaşımlar incelendiğinde, fikir ve kanaat açıklaması sınırlarını aşan, herkes tarafından okunabildiği için Türk Silahlı Kuvvetleri'nce örgütlere yönelik yürütülen operasyonun sanki Kürt kökenli kişilere yönelik gerçekleştirildiği fikrini halkın bir bölümüne yayma amacı taşıyan ülkemizde yaşayan vatandaşların bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer kesime karşı kin ve düşmanlığa alenin tahrik eden ifadeler yer aldığı görülmüştür."

Baysal iddianamede yer alan ifadesinde, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, bir yazar olarak sadece düşüncelerini paylaştığını, Kürt-Türk fark etmeksizin savaşa ve çocukların ölmesine karşı biri olduğunu dile getirdi. Baysal'ın, paylaşımları halkı sokağa çekmek ya da örgüt propagandası yapmak için değil, savaşın sona ermesi ve savaşı destekleyen çevreleri eleştirmek için yaptığına ilişkin savunmasına yer verildi. 

Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen davanın yargılamasına önümüzdeki aylarda başlanacak. (Mezopotamya Ajansı)

 

Öne Çıkanlar