Nurcu vakıf Elazığ Adliyesi'nde Osmanlı Türkçesi kursu açtı

Nurcu vakıf Elazığ Adliyesi'nde Osmanlı Türkçesi kursu açtı
Nur Cemaati’nin Yazıcılar Grubu’na ait Hayrat Vakfı, Elazığ Adliyesi personeli için Osmanlı Türkçesi kursu açtı. Kursun afişleri adliye koridorlarına asıldı. Avukat Düztaş, kursların personelin fişlenmesinin önünü açacağı uyarısında bulundu.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Milli Eğitim Bakanlığı ile Osmanlı Türkçesi kursları açmak için işbirliği protokolü imzalayan Nur Cemaatine bağlı Hayrat Vakfı, Elazığ Adliyesi'nde de Osmanlı Türkçesi kursları açtı. Adliye personeli için açılan kursun afişleri adliye koridorlarına asıldı.

DÜZTAŞ: TARAFSIZLIĞA GÖLGE DÜŞÜRÜR

Artı Gerçek'e konuşan Elazığ Barosu avukatlarından Bülent Seçkin Düztaş, bu duruma tepki gösterdi.

avukat.jpeg

Düztaş, söz konusu uygulamaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Adliyemizin çeşitli yerlerine asılan Hayrat Vakfı tarafından ücretsiz Osmanlı Türkçesi Kursları verileceğine ilişkin afişler adaletin tarafsızlığına gölge düşüreceği gibi bazı yapılanmaların kamu kurumlarına sızma girişimi olarak değerlendirilmelidir. Her şeyden önce adliye personelinin böyle teknik bir konuda ihtiyacı yokken ücretsiz olarak bu kursun verilmesi amacın çok da iyi niyetli olmadığını göstermektedir. Böyle bir ihtiyaç olsa kamunun bu ihtiyacı giderecek gücü vardır" dedi.

'DARBE TEŞEBBÜSÜNÜN ÜZERİNDEN 10 YIL BİLE GEÇMEDİ'

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Düztaş, "Yakın zamanda kamu kurumlarına sızma girişiminde bulunan, kendine cemaat diyenler, çeşitli vakıflarla ve bu tür faaliyetlerle bir darbe teşebbüsü yapacak güce erişmişken aradan daha 10 yıl bile geçmeden yine aynı Nur Cemaati denen yapının bir başka kolunun adliyelerde böyle kurslar verebilecek cesarete erişmesi ve buna izin verilmesi düşündürücüdür" diye konuştu.

'FİŞLEMENİN ÖNÜNÜ AÇAR'

Adliyelerin adaletin sağlanması için var olduğunu dile getiren Düztaş, "Üstelik adliyede hiçbir personelin Osmanlı Türkçesi öğrenmesini gerektirecek bir durum mevcut değildir. Böyle merakı olanlar için üniversitelerin tarih bölümleri mevcuttur. Ayrıca kamu kurumları dışında da bu kursların açılmasına herhangi bir engel yoktur. Bu kursların bazı personelin fişlenmesi bazı personelin kazanılması gibi iyi niyetli olmayan amaçlarının olduğunu düşünmekteyim" uyarısında bulundu.

Öne Çıkanlar