ODTÜ'lü öğrencilerden yürüyüş: Bu daha fragman, asıl şenlik devrimde

ODTÜ'lü öğrencilerden yürüyüş: Bu daha fragman, asıl şenlik devrimde
ODTÜ’lüler, bahar şenliği için başlattıkları eylemde, yasaklamalara karşı rektöre tepki gösterdi. OdTü'lüler, "Bu daha fragman, asıl şenlik devrimde" dedi.

Artı Gerçek - Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ), öğrenciler ve ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından 1987 yılından beri her yıl geleneksel olarak ODTÜ Devrim Stadyumu'nda düzenlenen ODTÜ Bahar Şenliği’ni yasaklama girişimlerine karşı başlatılan eylem, 10’uncu gününde devam etti. Rektörlüğün şenlikte sahnenin kurulmasını yasaklamasına itiraz eden ODTÜ'lülerin başlattığı nöbette yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, öğrenciler ve ODTÜ mezunlarının yanı sıra, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, DEM Parti ığdır Milletvekili Yılmaz Hun, akademisyenler ve ODTÜ bileşenleri katıldı.

‘DEVRİMDEN VAZGEÇMİYORUZ’

Yapılan yürüyüşün ardından ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT), basın açıklaması düzenledi. Açıklamada öğrenciler, “Devrimden vazgeçmiyoruz” diyerek, eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Öğrenciler, “Atanmış rektörün, yıllardır bizlere dayattığı baskı ve yasakların bir yenisine daha tahammülümüzün kalmadığını göstermek için Rektörlük önünde bir nöbet süreci başlattık. Bizlerle mail üzerinden dahi iletişim kurmayan rektörlüğe, ‘bizi görmek zorundasınız’ demek için bugün nöbetimizin 10. gününde buradayız. Bu sürecin bize öğrettiği, belki de yıllar boyu hatırlayacağımız birçok şey oldu. Öncelikle, burada 10 dakika dahi durmamızı, soruşturma sebebi olarak gören rektörlüğe cevap olarak burada uyuduk, uyandık, yemek yedik, halaylar çektik. Bu kampüsün bizim yuvamız olduğunu, direnişimize istediğimiz her yerde devam edebileceğimizi gösterdik” ifadelerine yer verdi.

‘BU FRAGMAN ASIL ŞENLİK DEVRİMDE’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Sesimizi duyurdukça, okul dışında da destekler gelmeye devam etti. Milletvekillerimiz, sanatçılarımız, Çankaya Belediyesi, mezunlarımız, diğer üniversiteden arkadaşlarımız da bu süreçte bizi yalnız bırakmadılar. Bu süreçte, atanmış rektörler tarafından konulan yasaklara karşı bizlerle birlikte direnen Bilkent, Hacettepe ve Mülkiye’deki arkadaşlarımıza selam olsun. Tüm Türkiye’den bu kadar fazla destek alırken, bir tek ODTÜ'nün atanmış rektörü kendi öğrencisinin yanında duramadı. Bizim direnişimiz bile şenlikken, nöbetimizde sabah 5’te uyanıp çöplerimizi toplarken, rektörlük ekosistemin zarar görmemesi için şenlikte ‘Devrim Stadyumu’nun olmayacağına dair’ bir mail daha attı. Sayın rektörlük; zaten bizim olan Devrim Stadyumu’nu sizlerle uzlaşarak şenlikte bulundurmak için çok zaman tanıdık. Fakat biz artık size sormuyoruz, günlerdir nöbet tuttuğumuz rektörlük önündeki her bir mermer nasıl bizimse, şenlik de, devrim de bizimdir, ODTÜ mezunlarınındır. ODTÜ öğrencileri olarak bize ait olanı hep sahipleneceğiz. Bugün burada, mezunlarımızla ve sanatçılarımızla birlikteyken hatırlatmak isteriz. Bu daha fragman, asıl şenlik devrimde.”

Açıklamanın ardından Moğollar müzik grubu sahne aldı. Konserin ardından eylem sona erdi. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar