Öğretmenliği bırakıp çiftçiliğe başlayan üretici isyan etti: Fırat'ın kıyısındayız ama suyumuz yok

Öğretmenliği bırakıp çiftçiliğe başlayan üretici isyan etti: Fırat'ın kıyısındayız ama suyumuz yok
Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Haziran 2022 14:54
A+ A-
'Fırat Nehri’ne uzaklığım tam 4 kilometre ama benim suyum yok. Bugün bu kadar emek, bu kadar masraf karşılığını bulamıyor. Birçok çiftçi artık çiftçilik yapmayı bıraktı.'

Özel sektörde öğretmenlik yaptıktan sonra çiftçilik yapmaya karar veren Tansu Göktepeli, 2 yıldır Urfa Hilvan’da aileden kalan arazilerini ekiyor. Susuzluk ve maliyetler nedeniyle üretimden umutsuz olan kadın üretici, "Fırat Nehri’ne uzaklığım tam 4 kilometre ama benim suyum yok. Bugün bu kadar emek, bu kadar masraf karşılığını bulamıyor. Hasadımızı yapıyoruz ama sevincimiz kursağımızda kaldı" diyerek isyan etti.

Hilvan Urfa’nın en verimli tarım arazileri olan bölgelerinden biri. Göktepe Köyü’nde yaklaşık iki yıldır çiftçilik yapan 28 yaşındaki Tansu Göktepeli, özel sektörde yaptığı öğretmenliği bırakarak aileden kalan arazileri ekmek için köyüne döndü. Mercimek eken Göktepeli, Fırat Nehri’ne 4 kilometre uzaklıkta olmalarına rağmen arazilerini sulayamamasına isyan etti.

ANKA’nın haberine göre su sorunun nedeni ise Güneydoğu Anadolu Projesi’nin yıllardır bitirilememesi, bölgeye suyun verilmemesi.

MALİYETLER ARTTI

Bölgede yaşanan su sıkıntısı nedeniyle sulama için sondaj kuyuları kullanılıyor. Ancak tarımda kullanılmak için devlet tarafından sübvanse edilen elektriğin yüzde 45’i bu yıl yüzde 25’e düşürüldü. Elektrik zamlarıyla beraber bu durum üreticileri daha da büyük sıkıntıya düşürdü. Göktepeli, geçen yıl sondaj kuyusunun maliyetinin 5 bin bu yıl 10 bin olabileceğini söylüyor. 

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ, BİRÇOK ÇİFTÇİ İŞİ BIRAKTI’

Göktepeli, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

"Biz Fırat’ın kıyısında bir ilçeyiz. Lakin bizim arazilerimizde su yok. Bizim temel problemlerimizin başında su geliyor. Bugün su yok diye istediğimiz verimi elde edemiyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Aşırı artan maliyetler ve kuraklığın getirdiği sorunlar yüzünden birçok çiftçi artık çiftçilik yapmayı bıraktı."

‘FIRAT NEHRİ’NE UZAKLIĞIM TAM 4 KİLOMETRE AMA BENİM SUYUM YOK’

"Mercimek hasadının ikinci günündeyiz. Mercimeği topladık, kurutmaya bırakıyoruz ama su olmadığı için bölgede işçi tutamıyoruz, tutamadığımız için ürünümüz yerde kalıyor. Fırat Nehri’ne uzaklığım tam 4 kilometre ama benim suyum yok. Bugün bu kadar emek bu kadar masraf karşılığını bulamıyor. Sebebi yine su."

‘BÖLGENİN BİRİNCİ SINIF ARAZİLERİ AMA ÇİFTÇİLER ÜRETMEKTEN KORKUYOR’

"Biz bugün hasadımızı yapıyoruz ama sevincimiz kursağımızda kaldı. Üç gündür art arda mazota yapılan zamlar yüzünden artık kaldıracağımız ekini tarladan çıkarmadan bir sonraki ekinin maliyetlerinin endişesine düşüyoruz. Buradaki araziler bölgenin birinci sınıf arazileri. Birçok çiftçi gelip benim gibi çiftçilik yapmak istemiyor, bunun sebebi de zarar etmek istemiyor. Kuraklığın getireceği etkiler yüzünden artık biz burada değil bir tohum atmak tarlanın başına gelmeye korkacağız."

Öne Çıkanlar