Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı bugün yapılıyor

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı bugün yapılıyor
Eğitim-Sen başta olmak üzere tepkilere neden olan 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı' bugün ilk kez yapıldı. Sınavda 'başarılı' olmak için en az 70 puan almak gerekiyor.

Artı Gerçek - Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları' sınavı, 81 ildeki 1489 okulda merkezi sistemle tek oturum şeklinde yapıldı. Saat 09.30'da başlayan yazılı sınavda beşer seçenekli 100 soru sorulurken, süre 150 dakika.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için yapılan sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022'de ilan edilecek.

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dayanılarak hazırlanan 'Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'ne göre, öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı.

Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvuru yaptı.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı verilenlere, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

HÜKÜMETE YAKIN SENDİKAYA ÖNCEDEN HABER VERİLDİ İDDİASI

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı verilerine göre, öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için 614 bin 390 öğretmen başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99'u yani 606 bin 185'i eğitimlerini tamamladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'na ise 595 bin 598 başvuru yapıldı. Yüksek lisansı bulunan 94 bin 606 öğretmen uzman, doktorası bulunan 257 öğretmen ise başöğretmenlik sınavından muaf tutulacak. Eğitim camiasında konuşulan iddiaya göre ise söz konusu yönetmelik çıkarılmadan çok önce hükümete yakın memur sendikasına haber verildi ve üyelerinin çeşitli şekillerde yüksek lisans yapması sağlanarak, sınavdan muaf tutuldu.

Eğitim sisteminde bulunan 75 bin 506 bin uzman öğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 94 bin 606 yeni uzman öğretmenle birlikte 170 bin 112'e; 89 olan başöğretmen sayısı da sınavdan muaf olan 257 öğretmenle beraber 346'ya çıkacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar