OHAL’in sağlık alanı kararnamesi Resmi Gazete’de

OHAL’in sağlık alanı kararnamesi Resmi Gazete’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin vurduğu 10 kenti için ilan edilen OHAL'e ilişkin ilk kararnamesini yayımladı. Kararname, sağlık alanında alınan tedbirlere ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

Artı Gerçek - OHAL kapsamında sağlık alanında alınan tedbirlere ilişkin kararname Cumhurbaşkanlığı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararnameye göre, mesleğini serbest olarak icra eden eczacılar ile tıbbi cihaz satış merkezi, optisyenlik müessesesi, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme cihazı merkezi veya diş protez laboratuvarı olarak faaliyette olan işletmelere, OHAL ilan edilen illerde valilik tarafından uygun görülen mekanlarda veya mobil araçlarda, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde faaliyet izni verilecek.

OHAL süresince Adıyaman, Hatay, Maraş ve Antep’in İslahiye ile Nurdağı ilçelerindeki serbest eczaneler, ilaç takip sistemi işlemlerinden Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde muaf tutulabilecek.

Ancak kırmızı ve yeşil reçeteye tabi ilaç talepleri, reçetelerin defter kayıtları düzenli olarak tutularak ve matbu düzenlenen reçetelerin bir nüshası saklanarak karşılanacak.

OHAL süresince bu il ve ilçelerde bulunan tıbbi cihaz satış merkezi, optisyenlik müessesesi, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme cihazı merkezi veya diş protez laboratuvarları, ürün takip sistemi bildirimlerinden Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde muaf tutulabilecek.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar