ÖHD: Fransa tarafından Türkiye'ye iade edilen Serhat Gültekin avukatları ile görüştürülmüyor

ÖHD: Fransa tarafından Türkiye'ye iade edilen Serhat Gültekin avukatları ile görüştürülmüyor
Fransa’da siyasi iltica talebinde bulunan Serhat Gültekin, gözaltına alınarak Türkiye'ye gönderildi. Özgür Hukukçular Derneği, genetik bir hastalığı bulunan Gültekin ile görüştürülmediklerini açıkladı.

Artı Gerçek - Fransa’da siyasi iltica talebinde bulunan ve 2023 Aralık ayından bu yana denetimli serbestliğe tabi bulunan Serhat Gültekin, 10 Nisan’da imzaya gittiği sırada polisler tarafından gözaltına alınarak Paris Havaalanı’nda buluna deport merkezine götürüldü. Gültekin, dün Türkiye’ye teslim edildi.

Diyarbakır 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 27 Kasım 2021’de hakkında “Örgüte üye olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildikten sonra Fransa’ya siyasi iltica talebinde bulunan Gültekin, Fransa’da 4 Nisan 2021’de tutuklandı. Gültekin, 2023 Aralık ayında denetimli serbestlik şartıyla tahliye edildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, avukatı Şule Recepoğlu, siyasi sığınmacı Kürt aktivist Gültekin’in Türkiye’ye teslim edilmesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi.

AVUKATI: İTİRAZ 48 SAATTE SONLANDIRILMALIYDI

Avukat Recepoğlu, “Fransa’da 2017 yılında siyasi sığınma talebinde bulanan müvekkilimiz Serhat Gültekin 4 Nisan 2021’de tutuklanmış, 2023’ün Aralık ayında denetimli serbestlik şartıyla tahliye edilmiştir. 10 Nisan Çarşamba sabahı imza atmaya giden müvekkilimiz polisler tarafından kelepçelenerek Paris Havaalanı’nda bulunan deport merkezine götürülmüştür. Fransa devleti, Avrupa Parlementosu’nun, sendikaların ve insan hakları kurum ve kuruluşlarının çağrıları ve protesto eylemlerine rağmen müvekkilimiz Serhat Gültekin’in hukuksuz bir şekilde Türkiye’ye iade edilmesine karar vermiştir. İade kararına ilişkin itirazın 48 saat içerisinde sonlandırılması gerekirken Fransa devleti bu süreyi beklemeksizin Serhat’ı Türkiye’ye iade etmiştir. Türkiye’ye iade edilen Gültekin’in bindirildiği uçak Türkiye’ye ulaştı” dedi.

'MARFAN SENDROMU TEDAVİSİ GÖRÜYOR'

Gültekin’in Marfan Sendromu hastalığı nedeniyle tutuklanmasının telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabileceğini söyleyen Recepoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Hastaneye sevki, güvenli tedavi koşullarının sağlanması ve etkili bir hukuki yardım açısından bizlerle görüştürülmesini talep ettik. Müvekkilimiz Gültekin’in TEM’den mi yoksa İlamat Bürosu’ndan doğrudan cezaevine gönderilip gönderilemeyeceği hususu henüz belirsizliğini koruyor. Gültekin, nadir bir genetik hastalık olan ‘marfan sendromu’ nedeniyle tedavi görmektedir. Ayrıca kendisi iki kez pnömotoraks geçirmiş ve ciddi mide sorunları bulunuyor. Müvekkilimiz tüm bu sağlık sorunları gözardı edilerek, tedavisi yarım bırakılmış ve hukuksuz bir şekilde gönderilmesine karar verilmiştir. Gültekin Türkiye’ye teslim edildiği taktirde kendisine yapılan hukuksuz muamele ve uzun yıllar hapiste kalacağı bir süreç olacak. Ayrıca Gültekin’in rahatsızlığı nedeniyle de böylesi üzücü bir durumda her an yaşam koşulları tehlikeye düşebilir.”

ÖHD'DEN AÇIKLAMA

Gültekin'in hukuki durumunu takip eden Özgür Hukukçular Derneği, de bir açıklama yaptı.

Türkiye'ye gönderilen Gültekin ile görüştürülmediklerini belirten, ÖHD, "Hukuksuz bir şekilde Türkiye’ye iade edilen Serhat Gültekin saatlerdir avukatları ile görüştürülmüyor. Meslektaşlarımızın verdiği bilgiye göre ciddi hastalıkları olan müvekkilleri ile görüştürülmemeleri nedeniyle sağlığından endişe edilmektedir. Meslektaşlarımızın müvekkilleri ile derhal görüştürülmelerini talep ediyor, sürecin takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar