Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu yapan Kızılaltun hakkında tahliye kararı

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu yapan Kızılaltun hakkında tahliye kararı
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2022 16:49
A+ A-
Cezaevlerindeki hak ihlallerine son verilmesi talebiyle 15 Ağustos'ta ölüm orucuna başlayan İleri Kızılaltun hakkında tahliye kararı verildi.

İstanbul’da 15 Ekim 2021’den bu yana tutulduğu Silivri Cezaevi’ndeki hak ihlallerine son verilmesi ve adil yargılanma talebiyle 39 gündür ölüm orucu yapan İleri Kızılaltun hakkında tahliye kararı verildi.

Bugün Kızılaltun hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutukluluk incelemesi yapıldı. Slilivri Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya bağlanan Kızılaltun’un avukatları, 6 Ekim’deki duruşmaya gerek olmadan müvekillerinin tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti de İleri Kızılaltun’un tahliye edilmesi kararını verdi.

Konuya ilişkin Halkın Hukuk Bürosu'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Müvekkilimiz İleri Kızılaltun, bugün görülen tutuk incelemesinde tahliye edildi. Silivri Kapalı Hapishanesi’nden bugün tahliye edilmesini bekliyoruz."


NE OLMUŞTU?

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İleri Kızılaltun, Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazarak Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım gibi "adil yargılanma" talebiyle 15 Ağustos’ta ölüm orucuna başladığını açıklamıştı.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevinde bulunan Gökhan Yıldırım 25 Aralık 2021’de, Silivri Cezaevindeki Sibel Balaç 19 Aralık 2021’de açlık grevine başlamıştı.

Dilekçesinde, Yıldırım ve Balaç’ın sağlık durumlarının riskli olduğunu, talepleri konusunda adım atılması gerektiğini yazan Kızılaltun, kendisi hakkında ise "15 Ekim 2021’den bu yana itirafçı iddialarıyla, somut delil yoksunu bir komplo davasından tutukluyum. Daha iddianamemi bile görmedim. İddianamesini görmediğim dosyanın ilk mahkemesine 6 Ekim 2022’de çıkabileceğimi öğrendim" diye belirtmişti.

Öne Çıkanlar