Ölüm orucundaki Kaya için İHİK’e başvuru yapıldı

Ölüm orucundaki Kaya için İHİK’e başvuru yapıldı
DEM Parti’li Celal Fırat, 116 gündür ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın taleplerinin kabul edilmesi için Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuru yaptı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Erzurum Dumlu 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutsak bulunan ve S, R, Y tipi cezaevlerinin kapatılması tutsakların ailelerinin ikamet ettiği yerlere yakın cezaevlerine sevk edilmesi ve arkadaşları ile kalabileceği cezaevine sevk edilme talebiyle 116 gündür ölüm orucunda bulunan Nurettin Kaya için Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) başvuru yaptı.

Fırat yaptığı başvurunun gerekçesinde, “Ülkemiz hapishanelerinde tecrit uygulamaları, işkence, kötü muamele, sürgün, keyfi disiplin cezaları, sağlık sorunlarına duyarsızlık, hücrede tutulma, tahliyelerin engellenmesi, hapishanelerin fiziki koşulları gibi bir dizi hak ihlalleri artarak devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Fırat ayrıca tutsak Nurettin Kaya’nın taleplerinin karşılanmasını isteyerek, komisyonun cezaevini yerinde ziyaret etmesini istedi. (MA)

Öne Çıkanlar