Onlarca DEM Partilinin gözaltına alınması protesto edildi: İrademizi devam ettireceğiz

Onlarca DEM Partilinin gözaltına alınması protesto edildi: İrademizi devam ettireceğiz
DEM Parti üyelerine yönelik ev baskınıyla gözaltı uygulamasının protesto edildiği açıklamada, baskılara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, birçok kentte gerçekleşen ev baskınları ile parti yöneticilerinin, eşbaşkanlarının, PM üyelerinin gözaltına alınmasına dair Şişhane Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda siyasi parti temsilcisinin katıldığı açıklamada “Mücadelemiz büyüyecek iktidar kaybedecek” pankartı açılırken sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı.

Gözaltıların Van protestolarına katılan kişilere yönelik yapıldığını ifade eden DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, Cumhurbaşkanın siyasetin dilini yumuşatacaklarına ilişkin açıklamalarına atıfta bulunarak, yapılanların siyaseti yumuşatmadığını belirtti.

'SİYASİ OPERASYONLARA SON VERİN'

Kalmaz, şöyle devam etti:

“Demokratik siyasetin önünü kapatmak için işçilerin, kadınların, demokratik güçlerin ve partimize yönelik operasyonlar gerçekleştiriyorlar. Devlet siyasetin dilini daha da sertleştirmek istiyor. Siyasi operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar şimdiye kadar bize geri adım attırmadı bundan sonrada attırmayacak. Biz işçilerin, kadınların, demokratik güçlerin, ezilen halkaların sesiyiz. Buradan hükümete çağrı yapıyoruz; siyasi operasyonlara son verin bu ülke için yapacağınız şey budur.”

İKTİDARA ÇAĞRI

Kalmaz, iktidara Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için adım atması yönünde çağrı yaptı. Kalmaz bu kapsamda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için de seslenerek, “Biz demokratik siyaseti her geçen gün büyüteceğiz” dedi.

'MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

DEM Parti İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu ise demokrasinin kendilerine hiç uğramadığını belirterek, şunları söyledi:

“DEM Parti ve dostlarına uğramayan bir demokrasi gerçek bir demokrasi değildir. Bizler emekçilerin ve Kürt halkının ortak mücadele zeminini temsil ediyoruz. Gerçek eşitlik, adalet ve demokrasinin yolunu açmak için kararlı şekilde mücadele etmeye devam ediyoruz. Operasyon bahaneleri, Van’a kayyım atama girişimlerine karşı yapılan eylemlerdir. Kendi hukuksuzluklarını gözden geçirmek yerine Kürt halkı ile dayanışan, antidemokratik uygulamaya karşı bir arada mücadele etme iradesini açığa çıkaran bize karşı operasyon girişiminde bulunuyorlar. Biz bunlara karşı mücadele zeminimizi güçlendirmekten başka şansımızın olmadığını biliyoruz. Bizi yalanları ile kandıramazlar. Bir arada durma irademizi devam ettireceğiz.”

'HAKLARIMIZ İÇİN BİRLEŞECEĞİZ'

Açıklamada konuşan Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan ise şunları söyledi:

“İşçi cinayetleri davalarında adalet yok, sendikalar örgütlenme yetki davalarında adalet yok, basın özgürlüğü davalarında adalet yok, kadın cinayetleri davalarında adalet yok, anayasayı ne kadar çiğniyorsa o kadar özgürlükçü sivil anayasa nutuku atıyor. Bu adaletsizlikler çoğaldıkça biz bunları daha çok duyacağız. Yapacağımız tek şey var o da hakkımızı almak, emeğimize, barışa sahip çıkma için birleşeceğiz işte o zaman gerçek adalet gelecek.”

'BASKILARA KARŞI YILMAYACAĞIZ'

Emekçi Hareket Partisi (EHP) merkez komite üyesi Nehir Sevim, baskılara karşı yılmadıklarını ve yılmayacaklarının altını çizerek, “Bu ülkeye eşitlik, kardeşlik, demokrasi gelene kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

'SUÇLULARLA MÜCADELE EDECEĞİZ'

Türkiye İşçi Partisi (TİP) MYK üyesi Özgür Urfa da “Bizler hep birlikte özgürlük ve adalet için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Van halkının iradesine sahip çıkmak değil Van halkının iradesini gasp etmek suçtur. Biz suçlularla mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bedeli ne olursa olsun eşitlik ve özgürlük için dost kurumlarla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar