Birçok ilde onlarca DEM Partili gözaltına alındı: 'Siyasi kırım operasyonları'

Birçok ilde onlarca DEM Partili gözaltına alındı: 'Siyasi kırım operasyonları'
Türkiye'nin birçok ilinde DEM Parti'nin il ve ilçe yöneticilerine düzenlenen operasyonda onlarca kişi gözaltına alındı. DEM Parti, "Siyasi kırım operasyonlarıyla diz çöktürmek isteyen iktidar karşısında mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye'nin birçok ilinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) yöneticilerine sabah saatlerinde operasyon düzenlendi ve onlarca kişi gözaltına alındı.

Ev baskınlarının, Van'daki irade gaspına karşı başlayan protestolar gerekçe gösterilerek yapıldığı öğrenildi.

İstanbul'da yapılan ev baskınlarında DEM Parti Parti Meclis (PM) üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Fatih'te bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, dosyada 24 saatlik avukat görüş kısıtlılığı kararı alındı.

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle:

"Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş,Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsüm, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın, Yaşar Gökdemir."

DEM Parti İstanbul'un resmi sosyal medya hesabından yapılan bilgilendirmeye göre, partinin Parti Meclisi (PM), il, ilçe yöneticileri ve üyeleri dahil toplam 21 kişi gözaltına alındı. 25 adrese düzenlenen operasyonlar için toplam 25 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

'AKP-MHP İKTİDARINA KAYBETTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ!'

DEM Parti, gözaltı işlemlerine tepki gösterdi ve "Siyasi kırım operasyonlarıyla diz çöktürmek isteyen iktidar karşısında mücadeleyi büyütmeye, AKP-MHP iktidarına kaybettirmeye devam edeceğiz!" ifadelerine yer verdi.

İZMİR'DE DE DEM PARTİ'YE OPERASYON

MA'nın aktardığına göre, İzmir'de de aynı gerekçe ile 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve bu sabah saatlerinde haklarında yakalama kararı bulunanların adreslerine baskın yapıldı. Ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınalar arasında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin bulunduğu öğrenildi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan bazı isimler şunlar:

"Erkan Gökber, Tuğçe Kızıldemir, Mehmet Kasar, Emine Akbaba, Berfin Büyükertaş, Arda Duvarcı, Azat Kunur, Elif Yerlikaya, Muhammet Arda Bulgan, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Sezgin Zevkibol, Sude Timagur."

ANTALYA VE VAN'DA DA GÖZALTILAR VAR

Antalya'da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında DEM Parti Döşemealtı İlçe Eşbaşkanı Fehmi Karakuş, Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar il emniyetine götürüldüğü öğrenildi.

Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Van'da yapılan ev baskınında Şerenaz Gezici gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar