Orhan Erinç'e veda: 'Muhabir heyecanını hiç kaybetmedi'

Orhan Erinç'e veda: 'Muhabir heyecanını hiç kaybetmedi'
Yayınlanma:
A+ A-
Türk basınının en kıdemli isimleri arasında yer alan Orhan Erinç son yolculuğuna uğurlandı.

Artı Gerçek - Yaklaşık 50 yıl boyunca muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık ve genel yayın yönetmenliği görevleri dahil olmak üzere Cumhuriyet gazetesinin her kademesinde çalışan 87 yaşındaki Orhan Erinç, 22 Ocak 2023 Pazar günü vefat etti.

Erinç için bugün ilk tören, Cağaloğlu’ndaki cemiyet binasında düzenlendi. Törene, Orhan Erinç’in kızları Esra ve Aslı Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman İhsan Yılmaz, Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Güldağ, Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, TGS Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Cumhuriyet gazetesinde birlikte çalıştığı ve Cumhuriyet davasında yargılandığı eski Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve T24 yazarı Murat Sabuncu, eski Cumhuriyet muhabiri, TİP milletvekili Ahmet Şık, ailesi ve dostları katıldı.

'CUMHURİYET'E AÇILAN DAVALARIN DA ETKİSİ VARDI'

TGC Başkanı Turgay Olcayto, yaptığı konuşmada, ”Bağımsız Türkiye için mücadele veren yazarlardan biriydi. TGC’de yollarımız kesiştiğinde cemiyetimizin kurumsallaşması açısından ondan çok yararlanacağımızı düşünüyordum. Öyle de oldu” dedi. Olcayto, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orhan Erinç için söyleyeceğim çok şey var. Orhan Erinç’in kaybı üzgün bir yoldan oldu. Bu yolda ne yazık ki Cumhuriyet’e açılan davalarında da etkisi vardı. Stres hastalıkların en büyüğüdür, olan hastalıkları da artıran bir şeydir. O stresi maalesef Türkiye’nin hukuk düzeni Orhan Erinç’e yaşattı. Bunu söylemeden geçmek istemedim.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş de, "Türkiye’nin içinden çıkamadığımız gergin ikliminde her şeyin sakince konuşulabileceğini hissettirirdi. Orhan Erinç, Cumhuriyet Davası’nda çalışma arkadaşlarıyla birlikte uğradıkları tüm haksızlıklara karşı yine savunmasını öfkelenmeden sakince yaptı, haksızlıkları dile getirdi. İnsanlara, olaylara, haberlere bakışında, yazdığı köşe yazılarında muhabir heyecanını hiç kaybetmedi" diye konuştu.

Erinç için Şakirin Camii’nde düzenlenen törene de çok sayıda gazeteci, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de katıldı. Şakirin Camii'ndeki öğle namazından sonra Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar