Otoparkın İSPARK'a devrinin durdurulması kararı reddedildi

Otoparkın İSPARK'a devrinin durdurulması kararı reddedildi
Esenler Otogarı'nın otopark bölümünün İSPARK'a devrinin durdurulması kararı mahkemeden döndü.

Esenler Otogarı’nın otoparkının İBB iştiraklerinden İSPARK’a devrinin mahkeme kararıyla durdurulması kararı ortadan kaldırıldı. İstanbul 3. İdare Mahkemesi, davanın incelenmeksizin reddine karar verdi. Böylece otoparkın İSPARK’a devri önünde engel kalmamış oldu.

Karar İBB’nin Twitter hesabından da paylaşıldı. İBB gönderisinde "Bayrampaşa’daki İstanbul Otogarı’nın otopark kısımlarının İSPARK’a devri ile ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Öncelikle otopark alanlarından başlanarak tüm otogarın güvenli, sağlıklı ve verimli hale getirilmesiyle ilgili çalışma devam edecek" ifadeleri kullanıldı.

 NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis toplantısında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın otopark bölümünün, belediyeye bağlı şirketlerden İSPARK devredilmesine karar verilmişti. Karara göre, otoparkın ilk 1 saati ücretsiz olacak ve gelirin yüzde 25’i belediyeye ödenecekti.

Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüler Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketi, belediyenin kararına itiraz etti.  Gazeteci Dinçer Gökçe’nin Twitter hesabından paylaştığı karara göre mahkeme, belediyeden davaya konu olan işlemin dayanağı oluşturan bilgi ve belgelerin istenmesine hükmetti. Devir kararının uygulanmasıyla telafisi güç zararlar oluşacağı gerekçesiyle "davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara karara cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin durdurulmasına" karar verilmişti. 

Öne Çıkanlar