Özel'den RTÜK seçimi açıklaması: Üç ay bekletilen yazı, dün gece yazılmış gibi yapıldı

Özel'den RTÜK seçimi açıklaması: Üç ay bekletilen yazı, dün gece yazılmış gibi yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Özgür Özel, RTÜK'teki boş kontenjanla ilgili AKP'nin oyununu anlattı. Özel, Fakıbaba'nın istifası sonrasında koltuğun İYİ Parti'ye geçmemesi için Meclis Başkanlığı'nın, 12 Ekim'de gelen yazıyı dün gece yazılmış gibi gündeme aldığını iddia etti.

Artı Gerçek - 28 Haziran'da boşalan RTÜK koltuğu için aradan üç buçuk ay geçmesine rağmen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin seçim sürecini resmi olarak başlatmadı. Konu, Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye katılması sonrasında tekrar gündeme geldi. AKP'ye katılması ile RTÜK'teki sandalye sayısı AKP lehine değişti ancak Eşref Faklıbaba'nın istifasının ardından kontenjan İYİ Parti lehine döndü. Ancak iddialara göre AKP, bunun önüne geçmek için harekete geçti.

Artı Gerçek'e konuşan RTÜK'ün CHP'li üyesi Okan Konuralp, AKP'nin istifa resmileşmeden aceleyle seçim yapmaya çalıştığını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında yeni bir bilgiyi paylaştı.

ÖZEL: ÇELEBİ İLE BİRLİKTE YAZILAN YAZI, DÜN GECE YAZILMIŞ SAYILIYOR

Özgür Özel, "üyelik hakkı İYİ Parti'ye geçmesin" diye RTÜK'ten gelen yazının tam da Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye katıldığı tarihten bir gün sonra olan 12 Ekim'e kadar bekletildiğini, Meclis Başkanlığı'nın da yazıyı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın istifasından hemen önce yani dün gece gündeme aldığını söyledi. Özel, “Ne zaman Sayın Fakıbaba AK Parti'den ayrılıyor, otomatik yine üyelik İYİ Parti'ye geçiyor. Meclis Başkanı, ‘Ben dün gece yarısından önce o yazıyı AK Parti'ye yazmıştım’ diyor. Ve 28 Haziran'dan beri yazılmayıp Çelebi ile birlikte yazılan yazı, dün gece yazılmış sayılıyor” dedi.

‘OĞLUM EBUBEKİR YAZMA YAZIYI', 'EMREDERSİNİZ KOMUTANIM’

Özel'in bu durumu açıkladığı konuşması şöyle:

“RTÜK Başkanı, derhal ‘üyelik boşaldı, yenisini seçin’ deyip yollaması gerekirken o yazıyı yollamadı. Tuttu. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin denen sarayın zabiti, sarayın oradaki atadığı memuru, hukuk katliamı yaparak görevini yapmadı ve bekledi. Ne zamana kadar bekledi? Mehmet Ali Çelebi'nin AK Parti'ye kaydolduğu güne kadar bekledi. Ve o gün yazıyı, 12 Ekim tarihinde yazıyı yazdı. Çünkü hesaba göre yüzde oran, 28 Haziran'dan Çelebi'nin AK Parti'ye katıldığı tarihe kadar İYİ Parti'ye bir üyelik düşüyor. Bir kişi artarsa o üyelik İYİ Parti'den gidiyor, AK Parti'ye düşüyor. Üyelik İYİ Parti'ye düşüyor diye 'Oğlum Ebubekir, yazma yazıyı’. ‘Emredersiniz komutanım.’ ‘Mehmet Ali Çelebi'yi transfer ettik, rakamsal üstünlük bize geçti. Yaz hemen yazıyı.’ ‘Baş üstüne komutanım.’ Böyle bir adam bu Ebubekir.”
“O yazı Meclis Başkanlığı'na geliyor. Meclis Başkanlığı, yazıyı elinde tutuyor. Ve Meclis Başkanlığı, RTÜK seçiminin yapılacağı yazıyı yazmıyor. Bugün hepimiz Sayın Fakıbaba'nın istifasını öğrenene kadar da öyle bir yazının yazıldığını gören bilen yok. Ne zaman Sayın Fakıbaba AK Parti'den ayrılıyor, otomatik yine üyelik İYİ Parti'ye geçiyor. Meclis Başkanı, ‘Ben dün gece yarısından önce o yazıyı AK Parti'ye yazmıştım’ diyor. Ve 28 Haziran'dan beri yazılmayıp Çelebi ile birlikte yazılan yazı, ‘aman bugün dengeler hiç beklenmedik bir şekilde bir daha değişti’ diye dün gece yazılmış sayılıyor.”

" ... ama görünen o ki partili, partinin emrindeki Meclis Başkanı, bir üyeliğe AK Parti tenezzül ettiği için o da kendisinin itibarını hiçleştirmek için bile olsa üç ay bekletilen yazıyı dün gece yarısı yazma numarası ile bu işlere tenezzül etmiş durumdadır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar