RTÜK oyunları: AKP, Fakıbaba'nın istifası resmileşmeden koltuğu kapmak istiyor

RTÜK oyunları: AKP, Fakıbaba'nın istifası resmileşmeden koltuğu kapmak istiyor
Fakıbaba'nın istifasıyla RTÜK'te yeniden dengeler değişti. AKP, Çelebi'nin transferiyle kazandığı RTÜK sandalyesini, istifa haberiyle bir günde kaybetti. Koltuk, İYİ Parti'ye geçebilir. RTÜK'ün CHP'li üyesi Okan Konuralp süreci Artı Gerçek'e anlattı.

Seda TAŞKIN


Ankara- RTÜK'te üç aydır boş olan koltuğun akıbeti yılan hikayesine döndü. Bağımsız milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye katılması ile RTÜK'teki sandalye sayısı AKP lehine değişmişti. Ancak Ahmet Eşref Fakıbaba'nın istifası dengeleri yine değiştirdi. Son milletvekili dağılımına göre koltuğun İYİ Parti'ye geçmesi bekleniyor. Artı Gerçek'e konuşan RTÜK'ün CHP'li üyesi Okan Konuralp, AKP'nin istifa resmileşmeden aceleyle seçim yapmaya çalıştığını aktardı.

KONURALP: AKP, FAKIBABA'NIN İSTİFASI RESMİLEŞMEDEN ACELEYLE SEÇİM YAPMAK İSTİYOR

Konuralp, “AKP’nin Fakıbaba’nın istifasının resmileşmeden süreci hızlandırdığına yönelik çalışmalarının olduğunu duyuyorum. Şu anda AKP milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın istifası resmi olarak Meclis Başkanlığına ulaştığı an itibariyle kontenjan İYİ Parti'ye geçer. Şu anda top açıkçası İYİ Parti'de. İYİ Parti'nin başkanlık divanına başvurması lazım. RTÜK seçiminin bu değişiklikle yeniden yapılması lazım” dedi.

'BAŞKA HESAPLAR İÇİNDELER'

Konuralp ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu: "Şu aşamada bir hukuk devletinde, hukuk devleti ne hale getirilmiş olursa olsun bu istifayla beraber İYİ Parti'ye kontenjan geçmiştir ve en kısa sürede de -İYİ Parti'ye geçip geçmesinden bağımsız olarak söylüyorum- RTÜK üye seçiminin yapılması lazım. RTÜK ve TBMM makamlarının da bu konuda sorumluluğunu yerine getirmesi lazım. Ama başka başka hesaplar içindeler."

RTÜK'teki boş sandalyenin İYİ Parti'ye geçeceğini ilk olarak RTÜK'ün CHP'li Üyesi İlhan Taşcı sosyal medya hesabından duyurmuştu.

RTÜK ÜYELERİ NASIL SEÇİLİYOR?

RTÜK, biri başkan, biri de başkanvekili olmak üzere toplam dokuz üyeden oluşuyor. RTÜK üyeliklerindeki kontenjan sayısı partilerin Meclis’teki sandalye sayısına göre dağıtılıyor. Burada da milletvekili seçimlerinde olduğu gibi D’Hondt sistemi uygulanıyor. Bağımsız milletvekilleri ya da grubu olmayan partiler bu hesaba katılmıyor.

Şu anki meclis dağılımına göre AKP'nin RTÜK'te dört kontenjanı bulunuyor. Bunun beşe çıkması için bir milletvekiline daha ihtiyacı vardı. Mehmet Ali Çelebi'nin katılmasıyla, üç aydır boş olan koltuğun hakkı 0,35 gibi bir oranla AKP’ye geçti. Ancak bir gün sonra gelen Ahmet Eşref Fakıbaba’nın istifa haberiyle bu hak 0,35 gibi bir oranla yeniden İYİ Parti'ye geçmiş oldu.

RTÜK Üst Kurul üyesi İlhan Taşcı, “Mehmet Ali Çelebi’nin transferinden önceki Meclis aritmetiğine göre seçim yapılmış olsaydı, üç ay önce Aselsan Genel Müdür Yardımcılığı görevine giden ve AKP kontenjanından istifa eden Taha Yücel’den boşalan kontenjan İYİ Parti’ye geçiyordu” demişti.

Mevcut üst kuruldaki isimler Ebubekir Şahin, Orhan Karadaş, Mehmet Daniş, ve Nurullah Öztürk AKP kontenjanından, Okan Konuralp ve İlhan Taşçı CHP kontenjanından, Deniz Güçer MHP kontenjanından Ali Ürküt de HDP kontenjanından seçilmişti.

RTÜK’ten TELE 1’e üç gün ekran kapatma cezasıRTÜK’ten TELE 1’e üç gün ekran kapatma cezası

Öne Çıkanlar