Parke işi için girdikleri kaymakamlığı soydular

Parke işi için girdikleri kaymakamlığı soydular
Çatalca Kaymakamlığı’na parke döşemek için giren dört kişi binadaki elektrik kablolarını çaldı. Olay, kesilen kablolar nedeni ile tapu müdürlüğünde yaşanan kesinti nedeni ile ortaya çıktı. Mahkeme dört sanığa da hapis cezası verdi.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL- Bu yılın başında yeni binasında hizmete başlayan Çatalca Kaymakamlığı’nda ilginç bir hırsızlık olayının yaşandığı anlaşıldı. Çatalca Asliye Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan dört sanıklı dava dosyasına göre, yaşanan olayın gerisinde, kaymakam odasının parkelerinin döşenmesi işi yer aldı. Kaymakamlık, 210 metrekarelik parke işini, Çatalca’da iş yapan Şemsettin Bekiroğlu’na verdi.

Bekiroğlu ise aldığı iş için, daha önce yanında çalışan parke ustası 40 yaşındaki Ruhsati Subaşı ile anlaştı. Bekiroğlu ile Subaşı, parkelerin döşenmesi için iki bin lirayı el sıkıştı. Subaşı da söz konusu iş için yanına üç kişiyi aldı. Subaşı ve ekibi 28 Aralık 2021 günü kaymakamlık binasına giderek işe başladı.

KABLOLARI KESMEYE BAŞLADI

Bekiroğlu, işin takibi için ara ara kaymakamlığa gitti. Subaşı ve ekibi, çalıştıkları dört günlük süre boyunca kaymakamlık binasında geceledi. Çalışma devam ederken, ekipte yer alan ve elektrikçi olduğu belirtilen 29 yaşındaki Alican Demircan yeni döşenmiş olan kilolarca ağırlıktaki elektrik kabloları fark etti. Demircan, topraklama kablolarını kesmeye ve kestiği kabloları düzgün bir biçimde kolilere koymaya başladı. Demircan bir ara, kestiği kabloları alması için ekipte yer alan Onur Çoban’dan da yardım aldı.

1 Ocak 2022 sabahı kaymakam odasındaki parke işi tamamlandı. Ekip, binadan çıkmadan önce Alican Demircan, kolilere koyduğu bakır kabloları bir kez daha kontrol etti. Demircan bir süre sonra kaymakamlığın önüne bir taksi çağırdı.

5 BİN 700 LİRAYA SATTILAR

Dört kişilik ekip bakır kablo dolu kolileri taksiye koyarak Büyükçekmece Tepecik’te bulunan hurdacının yolunu tuttu. Hurdacı M. E.’nin dükkanına kolileri indiren ekip, 60 kilo 300 gramlık bakır kabloları 5 bin 700 liraya sattı. 4 kişi, aldıkları paranın 700 lirasını taksiye verdikten sonra kalan 5 bin lirayı ceplerine koyarak Kumburgaz’da kiraladıkları apart daireye gitti.

Alican Demircan paranın bir kısmını Adem Uzun’a vererek, alkollü içecek ve yiyecek almasını söyledi. Uzun kısa süre sonra poşetler dolusu yiyecek ve içecekle eve geldi. Zanlılar kaymakamlıktan çaldıkları kablolardan elde ettikleri paraları saatler içinde eritti.

TAPUDA SORUN ÇIKTI

İlginç hırsızlık olayı ise 3 Ocak günü fark edildi. Kaymakamlık binasında bulunan tapu müdürlüğünde, kabloların kesilmesi nedeni ile elektrik sorunu yaşanmaya başladı. Görevliler kontrolleri yaptıkları esnada binadaki yüzlerce metre kablonun kesildiğini fark etti. Kaymakamlık görevlileri hemen bina içindeki kameraları kontrol etti.

O ANLAR KAYITLARA YANSIDI

Kayıtlarda, parke döşeme işi için binada bulunan kişilerin kabloları kestikleri ve kutulara koydukları görüldü. Dört kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık, şüpheliler hakkında gözaltı kararı verdi. Alican Demircan dışındaki 3 kişi 6 Ocak günü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Demircan ise, ekip arkadaşlarından üç gün sonra yakayı ele verdi ve tutuklandı. Dört şüpheli, hakkında Çatalca Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İKİSİ İTİRAF ETTİ

Yargılama devam ederken, geçen 4 Mart’ta dört kişi de tahliye edildi. İlçe Yazı İşleri Müdürü Zeynep Köybaşı Kar ile Tapu ve Kadastro Şube Müdürü İsa Dizman’ın şikâyetçi olarak yer aldığı davada, Hazine ve Maliye Bakanlığı da katılan olarak yer aldı. Yargılama esnasında savunmaları alınan sanıklardan Adem Uzun ve Alican Demircan, yaptıkları hırsızlığı kabul etti. Uzun “Paraya ihtiyacım olduğu için müdahale etmedim, ama hırsızlığın farkındaydım” derken, Demircan ise biz “Adem ile birlikte, topraklama kablolarını sisteme zarar vermeyecek şekilde keserek kaymakamlıkta çalıştığımız sürece kartonların içerisine biriktirdik” dedi.

DÖRDÜ DE HAPİS CEZASI ALDI

Yapılan yargılama sonrası mahkeme dört sanığa da hapis cezası verdi. Dört sanığa 7’şer yıl hapis cezası veren mahkeme, zararın Alican Demircan tarafından karşılanması nedeni ile söz konusu cezayı 3 yıl 6’şar aya indirdi. Yerel mahkemenin kararına ilişkin istinaf incelemesi sürüyor.

Öne Çıkanlar