HDP'den Patnos Belediye Eşbaşkanları gözaltına alınmasına tepki: 'İrademize sahip çıkacağız'

HDP'den Patnos Belediye Eşbaşkanları gözaltına alınmasına tepki: 'İrademize sahip çıkacağız'
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Haziran 2023 16:20
A+ A-
HDP, Patnos Belediye Eşbaşkanları Müşerref Geçer ve Emrah Kılıç gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, " Eş başkanlık ve eşit temsiliyet ilkelerimizle irademize sahip çıkmaktan bir adım dahi geri durmayacağız" denildi.

Artı Gerçek - HDP, Ağrı'nın Patnos ilçesinde Belediye Eş başkanları Müşerref Geçer ve Emrah Kılıç ile belediyenin İnsan Kaynakları Müdürü Uğur Laçin gözaltına alınmasına karşı yazılı açıklama yayınladı.

HDP'nin yaptığı açıklamada "Gözaltına alınan belediye eş başkanlarımız ve belediye çalışanı arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Halk iradesini gasp etme politikalarınıza karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" denildi.

'İKTİDAR HALK İRADESİNİ TANIMAYACAĞINI GÖSTERMİŞTİR'

"İktidar Kürt halkının iradesine saldırılarını sürdürüyor!" başlıklı açıklama şu şekilde:

"2016 yılından bugüne kayyım siyaseti ile halkın iradesini gasp eden iktidar, bugün de Patnos Belediyemize yönelik gerçekleştirdiği operasyonla, bir kez daha halk iradesini tanımayacağını göstermiştir.

Patnos Belediye Eş başkanlarımız Müşerref Geçer ve Emrah Kılıç’ın da aralarında olduğu birçok belediye çalışanı arkadaşımız bu sabah hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Gerçekleştirilen bu gözaltılar siyasi soykırım operasyonlarının bir devamıdır. Seçim dönemi boyunca halk iradesini nasıl keyfi bir şekilde gasp ettiklerini anlatanlar, seçimden sonra da bu hukuksuzluğu devam ettirme gayreti işine girmişlerdir.

'KAYYIM POLİTİKALARININ YENİ DÖNEMDE SÜRDÜRÜLECEĞİNİN GÖSTERGESİDİR'

Halk iradesini gasp etmeye devam eden politikalarla suç işlemeye devam edeceklerini açıkça beyan etmişlerdir. Bu saldırılar kayyımlar eliyle gerçekleştirilen yolsuzluk ve usulsüzlükleri onaylayan politikaların yeni dönemde de sürdürüleceğinin göstergesidir. Kürt ve kadın düşmanlığına devam etme yöntemlerinin bir üst aşamaya geçilmesidir.

Gözaltına alınan eş başkanlarımız ve belediye çalışanı arkadaşlarımızdan tek biri dahi ifadeye çağrılmadan evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Algı operasyonları oluşturarak Kürt halkının iradesini bir kez daha gasp etmeyi hedefleyenler, şunu bilsin ki halkımız sonuna kadar iradesine sahip çıkacaktır.

'İRADEMİZE SAHİP ÇIKMAKTAN BİR ADIM DAHİ GERİ DURMAYACAĞIZ'

Gözaltılar, baskılar ve tutuklamalarla bu halkı sindiremeyeceksiniz. Eş başkanlık ve eşit temsiliyet ilkelerimizle irademize sahip çıkmaktan bir adım dahi geri durmayacağız. Gözaltına alınan belediye eş başkanlarımız ve belediye çalışanı arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Halk iradesini gasp etme politikalarınıza karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz."

VALİLİK: İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA SORUŞTURMASI

Ağrı Valiliği, Patnos Belediye Başkanı Emrah Kılıç ve eş başkan Müşerref Geçer ile birlikte toplam 5 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlarıyla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimiz, 9 Haziran 2023 tarihinde 'ihaleye fesat karıştırma' suçuna ilişkin Ağrı merkezli Van, Hatay, İstanbul'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonda, Patnos Belediye Başkanı E.K. ve Belediye Başkan Yardımcısı M.G. belediye çalışanı U.L. ile taşeron şirket çalışanları R.D. ve E.Y. isimli beş şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili başlatılan tahkikat kapsamında, firari bir şüpheli şahsın yakalamasına yönelik çalışmalar devam etmektedir."(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar