İstiklal Caddesi saldırısındaki soru işaretleri

İstiklal Caddesi saldırısındaki soru işaretleri
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci İsmail Saymaz, bugünkü yazısında İstiklal Caddesi'ndeki saldırıdan sonra ortaya çıkan soru işaretlerini yazdı. Uzmanlar, PKK’nin Türkiye’de Suriyeli bir Arap’ı kullanmasına lojistik hatlar dışında ilk kez denk geldiklerini söyledi.

Artı Gerçek - İstanbul'un merkezindeki İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı saldırının faili olarak yakalanan Ahlam Albashir'in profiline ilişkin soru işaretleri sürüyor. Gözaltına alınan en az 51 kişinin büyük çoğunluğunun Arap olması belirtilirken, uzmanlar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun saldırıdan sorumlu tuttuğu PKK'nin Arapları Türkiye’de kullanmasıyla karşılaşılmadığına dikkat çekiyor.

'O BİR KURYE BENCE'

Uzmanlık alanı Suriye iç savaşı olan, Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Erkmen, "PKK’nin Türkiye’de Suriyeli bir Arap’ı kullanmasına lojistik hatlar dışında ilk kez denk geldiğini" söyledi. Halk TV yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Erkmen, Albashir'in yayınlanan görüntülerinde profesyonel görünmediğini belirterek, "O bir kurye bence. Ama ne halt ettiğini bomba patladığı zaman anlayan bir tip" dedi.

'SURİYELİLER ŞAŞIRTICI DİYOR'

Türkiye’de Suriyeli sivil toplum kuruluşlarının çatı örgütü olan Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu’nun Genel Koordinatörü Akta ise "PKK’nın Arap eylemci kullandığı görüldü mü?" sorusuna "Yok, sanmıyorum" yanıtını verdi. Albashir için "Esenler’de nerede kalmış, kimlerle takılmış, araştırıyoruz ama bilgiye ulaşmış değiliz" diyen Akta, "Bilmiyorum. Suriyelilerin nabzını yoklayınca herkes bu kişinin “Suriyeli olması şaşırtıcı diyor” yüz şeklinden dolayı. İnsanların iddiası, Suriye dışından gelip PYD üzerinden kimlik almış olabileceği yönünde" ifadelerini kullandı.

'ATİPİK BİR ÖRNEK'

Saymaz ise saldırının üzerinden dört gün geçtiğini belirterek, "Şüphelilerin ifadeleri alınmadığı için bütünüyle aydınlatılabildiğini söyleyemeyiz. En azından şimdilik… Dolayısıyla her iddiaya ihtiyatla yaklaşarak, bu yazıyı yazıyorum" dedi. Sonrasında şu ifadeleri kullandı:

"Baştan belirtmeliyim ki bu saldırı, Türkiye’deki terör eylemleri ve terörist profili bakımından atipik bir örnek oluşturuyor. Yani, benzerine rastlanmamış. Bilinen kalıpların dışında. Sıradan olmayan.

Açık kaynaklara göre saldırıya ilişkin elimizdeki veriler şunlar: PKK/PYD, Suriyelilerden özel istihbarat birimi kurdu. Suriyeli Arap olan 23 yaşındaki Ahlam Albashir adlı kadın geçen temmuzda kaçak şekilde Türkiye’ye girdi. Esenler’de eve ve tekstil atölyesinde işe yerleştirildi. Ammar ve Ahmad Jarkas adlı iki kardeş bu saldırıyı planladı. Yasir adlı kişi Albashir’i Taksim’e bıraktı. Bombayı Bilal Hassan verdi. Albashir, İstiklal Caddesi’ndeki bankta 45 dakika oturdu. Talimat üzerine çantayı bırakıp uzaklaştı.

Bir dakika sonra patlama oldu. Albashir, Küçükçekmece’deki evde yakalandı. Yakalanmasaydı Yunanistan’a kaçacaktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eylemin PKK/PYD tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Şüphelilerin ifadeleri alınmadığı için Soylu’nun açıklamalarını veri kabul ediyorum."


Saymaz'ın Prof. Erkmen'le söyleşisi şöyle:

"PYD’nin Araplardan oluşan istihbarat birimi var mı?

Yok. Fakat PYD ile çalışan binlerce Arap var. Eğittiği, çatışma sahasına sürdükleri içinde Araplar var. Ama onlardan oluşan bir tim var mı, bilmiyorum.

PKK, Arap eylemci kullandı mı?

Şehir merkezleri ve canlı bomba eylemlerinde, hayır. Dağdaki faaliyeti sorarsanız, evet. Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit Operasyonu’nda öldürülen teröristlerden biri Rakka doğumlu. YPG ile birlikte savaşan ve ölen çok Arap var.

PKK’nın Türkiye’de kullandığı Suriyeli bir Arap’a ilk kez mi denk geliyoruz?

Lojistik hatlar dışında evet. Getir götür işinde yakalananlar var. Bir yeri patlat, bir yeri uçur, ben hatırlamıyorum.

Türkiye’deki Suriyeli ağı PKK ile işbirliğine yatkın mı?

Yatkın. Parayı verdiğiniz zaman her işi yapan var. Aynı ağ hem IŞİD’e, hem PKK’ya yatıyor. Bir kısmı insan kaçakçılığı yapıyor. Yasadışı organizasyonlara karışmış bir sürü yapı var. Bazıları hangi amaca hizmet ettiğini bilmiyor. Öyle bir alan oluşmuş ki ‘a' ya da ‘b’ örgütü tarafından rahatlıkla kullanılıyor.

Eylemci profilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

O bir kurye bence. Ama ne halt ettiğini bomba patladığı zaman anlayan bir tip.

Çantada bomba olduğunu biliyor mu?

Davranışları pek bilmiyormuş gibi gösteriyor.

Bırakıp kaçıyor.

Önce yürüyor. Patlama sesiyle irkilip kaçıyor. Ne halt ettiğini o an anlıyor. Muhtemelen buna dediler ki “Git otur, şu saate kadar bekle, birini göreceksin, o geldiği zaman kalk, çantayı alacak.” Muhtemelen kuryelik yaptığını düşünüyordu.

Profesyoneller soğukkanlıdır, bu değil.

Profesyonel görüntü çizmiyor.

Hala sınırdan kaçak geçişler mümkün mü?

Geçmişe göre az mı? Az. Tedbirler yaradı mı? Büyük ölçüde. Hiç mi geçmiyor? Hayır, öyle bir şey söyleyemeyiz. Ama bence daha büyük bir sorun var: Kaçak bir kişinin bu kadar uzun bir süre çalışıyor olması. Dört aydır kaçak yaşayan biri işe girip düzenli hayat kurabildiyse asıl problem budur."

Akta ise sorulara şu yanıtları verdi:

"Ahsam Albashir’in PYD’nin Suriyelilerden oluşturduğu özel istihbarat biriminde görevli olduğu söyleniyor.

PYD’nin devşirdiği insanlar Kürtlerden oluşuyor. Ama DAEŞ gibi onlar da yurtdışından insan devşiriyor. Araplardan da devşirmiş olabilirler. Özellikle Araplardan oluşan istihbarat birimi var mı; şimdiye kadar duymadım.

PKK’nın Arap eylemci kullandığı görüldü mü?

Yok, sanmıyorum.

Sordunuz mu? Bu kadın kimdir?

Esenler’de nerede kalmış, kimlerle takılmış, araştırıyoruz ama bilgiye ulaşmış değiliz.

Arap mı?

Bilmiyorum. Suriyelilerin nabzını yoklayınca herkes bu kişinin “Suriyeli olması şaşırtıcı diyor” yüz şeklinden dolayı. İnsanların iddiası, Suriye dışından gelip PYD üzerinden kimlik almış olabileceği yönünde.

[Saldırının planlayıcıları oldukları iddia edilen] Ammar ve Ahmad Jarkas’ı tanır mısınız?

Yok. Ama Jarkas soyismi biliniyor. Soyisim, ‘Çerkes’ demek. Karkas’lara ait ‘Zrak’ adlı araç kiralama şirketinin hesabına girdim, beğeni yapanların hepsi Esed taraftarı. Ammar Jarkas'ın paylaştığı bayrak Esed rejiminin bayrağı.

Nasıl Suriyeli ağına dahil olabiliyorlar?

Suriyeli STK’ların güvenlik faaliyeti yok. Kim terörist, gelenin arkasında kim var, terör örgütüne mensup mu, bilmeniz mümkün değil.

Siz nasıl yorumluyorsunuz bu eylemi?

PYD yapmış olabilir. Farklı örgütler de yapmış olabilir. Bizim endişemiz Suriyelilere mal edilmesi. İnsanlar Suriyelileri tanımaz. PYD ile Suriye toplumu arasındaki ilişkiyi bilmezler.

Nasıl Türk toplumu ile PKK arasında olumsuz ilişki varsa Suriye’de de böyle. Çıkmazın içerisindeyiz. İnsanlar endişeli. Acaba ne olacak? Bu eylemden dolayı Suriyelilere ne yapılacak? Suriyelilerin üzerine gidilecek mi?" (Kaynak)

Öne Çıkanlar