Polis şiddeti protestosu: Tokata en büyük cevabı halklar verecek

Polis şiddeti protestosu: Tokata en büyük cevabı halklar verecek
Yayınlanma:
A+ A-
Protestoya katılan partiler adına açıklama yapan TÖP İzmir İl Komitesi’nden İpek Karanfil, "Unutulmamalıdır ki; Ferhat Encu'ya atılan tokat yıllardır Roboski için adalet arayan Roboski ailelerine atılmıştır" dedi.

Artı Gerçek- Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP), İstanbul ve İzmir'de savaş ve tecride karşı yapılan eylemlerdeki gözaltıları ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu'ya yönelik saldırıyı protesto etti.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yapılan basın açıklamasında, "Ferhat Encu yalnız değildir, polis şiddetine teslim olmayacağız" yazılı pankart açılarak, "Faşizme karşı omuz omuza", "Bijî berxwedana gelan" ve "Ferhat Encu onurumuzdur" sloganları atıldı.

'HEPİMİZE ATILAN TOKATTIR'

Partiler adına açıklamayı yapan TÖP İzmir İl Komitesi’nden İpek Karanfil, her türlü zulüm ve baskı politikaları ile ayakta durmaya çalışan iktidarın adalet, eşitlik, özgürlük ve onurlu bir barış isteyen tüm halkları hedef aldığını söyledi. İktidarın her türlü zorbalığı kullandığını belirten Karanfil, İzmir ve İstanbul'da yapılan polis şiddetini aktardı. Bu saldırılara karşı mücadelenin devam edeceğini şöyle dile getirdi:

"Unutulmamalıdır ki; Ferhat Encu'ye atılan tokat yıllardır Roboski için adalet arayan Roboski ailelerine atılmıştır. Kürt halkına, onun değerlerine; demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana olan tüm kesimlere atılmıştır"

'CEVABI HALKLAR VERECEKTİR'

Karanfil, bu talimatı verenleri iyi tanıdıklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Talimatı verenlerin suç karinesini biliyoruz. Fotoğraf albümünü Kürt düşmanları ile, kadın katilleri ile, istismarcılarla, uyuşturucu kaçakçıları ile oluşturanlardır. Savaş, şiddet, tecrit politikaları ile ülkeyi ekonomik krize sürükleyerek halkın kaynaklarını tokatlayanlardır. Savaş ve şiddet politikalarından beslenenler şunu çok iyi bilsin ki; ablukalarla, gözaltı ve işkencelerle haklı mücadelemizi sindiremeyeceksiniz. Sizin kirli politikalarınız, halkların ablukasına alınmıştır ve iktidarınızın halklar nezdinde hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Ferhat Encu şahsında; demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine katılan bu tokat'a en büyük cevabı yine halklarımız verecektir."

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar