Polis tarafından öldürülen üniversiteli Kemal Kurkut'un annesi: Bu nasıl bir adalet?

Polis tarafından öldürülen üniversiteli Kemal Kurkut'un annesi: Bu nasıl bir adalet?
Anne Sican Kurkut: Benim kuzum yetimdi. Ben onu ve diğer kardeşlerini fakirlik içinde büyüttüm. Nasıl oluyor da 22 yaşında suçsuz bir genç öldürüldüğünde ceza verilmiyor?

22 yaşında öldürülen oğlu Kemal Kurkut’un faili polisin beraat etmesine "Neden adalet yok? Bu nasıl bir adalet ki, bir genci öldüren kişiyi serbest bırakıyor?" diye sorarak isyan eden anne Sican Kurkut, mahkemenin verdiği kararı asla kabul etmeyeceğini söyledi.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Kemal Kurkut, 21 Mart 2017’de katılmak istediği Diyarbakır Newrozu alanına girişte Evrim Alataş Caddesi üzerinde kurulan polis kontrol noktasında polis kurşunuyla vurularak öldürüldü. Diyarbakır Valiliği, Kurkut’un öldürülmesiyle ilgili ilk önce "‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir" açıklamasında bulundu.

Dihaber’den Abdurrahman Gök’ün çektiği 8 fotoğraf, Kemal Kurkut’un hedef alınarak öldürüldüğünü ortaya çıkarması üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında polis memuru Y.Ş. hakkında "olası kastla öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 12’nci duruşması önceki gün görüldü ve sanık polis memuru hakkında "kesin ve inandırıcı deliller elde edilmediği" gerekçesiyle beraat kararı verildi.

OĞLUNUN ODASINA HİÇ DOKUNMADI…

Mahkemenin bu yönde bir karar vereceğini önceden kestiren aile bireyleri, anne Sican Kurkut’u karar duruşmasına getirmedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Malatya’da yaşayan anne Kurkut, oğlu Kemal’i öldüren polise ilişkin mahkemeden çıkan beraat kararına isyan etti. Anne Kurkut, ölümünden sonra oğlunun hiç dokunmadığı odasında acısını bir kez daha dile getirdi.

10 METREKARELİK ODADA 13 FOTOĞRAF

Kemal’in ölümünden sonra odasındaki kitaplarından çok sevdiği kemanına, iki çift ayakkabısından bilgisayarına ve çantasına kadar her şey yerli yerinde. Tek değişen ise 10 metrekarelik o odaya sığdırılan Kemal’in 13 fotoğrafıydı.

Eşyaları yerli yerinde duran Kemal’in odasında Nevzat Çelik’in kaleme aldığı ‘Şafak Türküsü’ şiirinin;

"geride

masa üstünde boynu bükük kaldı kağıt kalem

bağışla beni güzel annem

oğul tadında bir mektup yazamadım diye kızma bana

elleri değsin istemedim

gözleri değsin istemedim

ağlayıp koklayacaktın

belki bir ömür taşıyacaktın koynunda" dizelerinin yer aldığı bir kağıt asılı. 

‘BU NASIL ADALET?

Oğlunu vuran polisin beraat ettiği haberini aldığında fenalık geçiren anne Kurkut, "Bu nasıl adalet, nasıl bir mahkeme, bu nasıl bir hakim?" diye sorup, ekliyor: "Ben o fare çocuğumu öldürsün diye büyütmedim."

‘NEDEN VURUYORSUNUZ? KÖR OLUN!...’

Oğlunun yarı çıplak bir şekilde nişan alınarak vurulduğunu, mahkemenin aldığı bu kararı asla kabul etmeyeceğini vurgulayan anne Kurkut, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: "Suçsuz günahsız yere ortalık yerde oğlumu vurdular. Bir suçu varsa gözaltına alın, tutuklayın. Kör olun, görmüyor musunuz? Neden vuruyorsunuz? Kör olun."

‘BENİM KUZUM YETİMDİ, BEN ONU FAKİRLİK İÇİNDE BÜYÜTTÜM’

Cezasızlık içinde geçen her günün psikolojik olarak kendisini daha fazla yıprattığını ifade eden anne Kurkut, "Benim kuzum yetimdi. Ben onu ve diğer kardeşlerini fakirlik içinde büyüttüm. Nasıl oluyor da 22 yaşında suçsuz bir genç öldürüldüğünde ceza verilmiyor?" diye konuştu.

KAYGISI YENİ CİNAYETLER YAŞANMASI

Oğluna olan özleminin her geçen yıl arttığını dile getiren anne Kurkut, yaşadığı acı kadar Kemal’i öldüren polisin beraat edilmesinin yeni cinayetlerin önünü açabileceği kaygısı içerisinde.

"Böyle kararlar verilmesi demek, polislerin gençlerin canına kıymaya devam etmesi demek, ‘yanımıza kar kalır’ diye düşünecekler" diyen anne Kurkut, Kemal’i öldürenlerin peşini asla bırakmayacağını kaydetti.

‘KATİLİNİ TANIMADI!’

Oğlu Kemal’i duygusal, zararsız biri olarak tanımlayan anne Kurkut, "Biri ona zarar verecek olsa sesini etmezdi, ‘bunlar bana karışmaz, bana bir şey yapmaz’ derdi. Katilini tanıyamadı. ‘Bunlar zalimdir, katildir, vicdansızdır’ diyemedi" ifadelerini kullandı.

Ülkede sayısız gencin Kemal gibi öldürüldüğünü hatırlatan Kurkut, "Neden boşu boşuna gençlerin canına kıyıyorlar?" diye sorarken, Kemal’in ölümünün genç ölümlerinin ne ilki ne de sonuncusu olacağını ifade etti.

‘NASIL BİR ADALET BİR GENCİ ÖLDÜREN KİŞİYİ SERBEST BIRAKIYOR’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün "Adalet yerini bulsun, istersen kıyamet kopsun" sözlerinin aksine, adaletin yerini bulmadığı Kemal Kurkut davasında çıkan kararı asla kabul etmeyeceğini söyleyen anne Kurkut, "Neden adalet yok? Bu nasıl bir adalet ki, bir genci öldüren kişiyi serbest bırakıyor" dedi.

‘ONU SEVEN HERKES BURADA OLSUN’

Son olarak oğlunun ölüm yıldönümünde tüm sevenlerinden dayanışma bekleyen Kurkut, "Bizi yalnız bırakmayın. Onu seven herkesin ölüm yıldönümünde burada, onunla olmasını istiyorum" diye belirtti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar