Prof. Dr. Naci Görür Hatay depremini konuştu: Bunun devamının artık geleceğini sanmıyorum

Prof. Dr. Naci Görür Hatay depremini konuştu: Bunun devamının artık geleceğini sanmıyorum
Yayınlanma:
A+ A-
Hatay merkezli iki depremin ardından Halk TV'ye bağlanan Prof. Dr. Naci Görür, "Adana yöresinde de bir stres transferi olmuş olabilir. Kıbrıs’tan da endişe ediyoruz. Onlarla da konuştuk ve uyardık. Bunun devamının artık geleceğini sanmıyorum" dedi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlerin 15. gününde saat 20.04'te Hatay Samandağ merkezli bir deprem daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 6.4, derinliğini ise 7.7 KM olarak açıkladı. Yaklaşık 4 dakika sonrasında bir depremle daha sallanan Hatay'da AFAD, depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyururken Kandilli Rasathanesi, 3.6 olarak duyurdu.

Depremlerin ardından Halk TV’ye bağlanan Jeofizikçi Prof. Dr. Naci Görür, Hatay depremini yorumladı. Adana yöresinde de bir stress transferi olabileceğini söyleyen Görür, "Maraş depreminin bir anlamda Hatay’a stres transfer etmesi sonucu gelişmiş olan bir deprem. Ölü deniz fayı da büyük ölçüde kırıldı. Enerjisini boşalttı. Bir Adana Havzası kaldı. Kıbrıs’tan da endişe ediyoruz. Onlarla da konuştuk ve uyardık. Bunun devamının artık geleceğini sanmıyorum. Bu deprem çok da küçük sayılmaz" dedi.

PROF. DR. ŞENGÖR: 6.7 - 6.6'LIK DEPREM BEKLENEBİLİR

Yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, HaberTürk'te yayınlanan Teke Tek Deprem Özel programında konuya ilişkin uyarıda bulunmuştu.

Şengör, "Bu tür depremlerde, genellikle önündeki altı ay içerisinde genellikle depremin kendisinden bir büyüklük mertebesi küçük bir artçı olur. Dolayısıyla buralarda bir 6.7 - 6.6'lık deprem beklenebilir buna hazırlıklı olsunlar önümüzdeki 6 ay bir sene 6 civarı deprem olabilir. buna hazırlıklı olsunlar" ifadelerini kullanmıştı.

DAĞISTANLI: ARSUZ YOLUNDA AĞIR YARALILAR VAR

Halk TV programcısı Sorel Dağıstanlı depreme Hatay’ın Arsuz ilçesinde yakalandı. Halk Tv ekranlarında yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” programına bağlanan Dağıstanlı deprem anını şu sözlerle anlattı:

"Çok ciddi şekilde sallandık. 6.4 olduğu açıklandı. Tek katlı bir bina içindeydik, oturuyorduk. Önce küçük sarsıntı oldu. Panik çıktı. Herkes üst üste panikle çıktı. Uzun sürdü. Dışarı çıktığımda arabalar zıplıyordu. Şu an yolda bir kaza var. İskenderun Arsuz yolunda ağır yaralılar var. 2 kişi ağır yaralı. Araba yayaya çarpmış ve şarambole yuvarlanmış. Arabalar, ambulanslar gidiyor. Siren çalarak giden araçlar var. Hasarlı binalara zarar vermiş olabilir bu deprem."

CHP'Lİ TAŞÇIER: YIKILAN BİNALAR OLDUĞU SÖYLENİYOR

CHP Milletvekili Gökan Zeybek de deprem sırasında Hatay’ın Defne ilçesindeydi. Halk TV’ye bağlanan CHP’li vekil deprem sırasında yoğun bir panik yaşandığını belirterek, “Bugün burada İstanbullu vekillerimizle beraber koordinasyon toplantısı gerçekleştirmek için toplanmıştık. Artçılar gelmeye başladı. Ambulanslar geçmeye başladı. Merkezin çok yakınındaydı. Gerçekten de Kırıkhan’da depremin izlerini gördük. Biriken stres kısa fayları harekete geçirdi” diye konuştu.

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, “Depremin olduğu ana yerdeyiz. Milletvekillerimiz ile birlikte gelmiştik. Çok şiddetli bir depremdi. Çadırdan çıkarken yürüyemedik. Çok şiddetli bir depremdi. Umarım kimse zarar görmemiştir. Yıkılan binalar olduğu söyleniyor. Çok fazla ambulans sesleri var” dedi.

AFAD Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde artçı sarsıntı sayısının 6 bin 40’a ulaştığını açıklamıştı. AFAD yetkilisi Orhan Tatar, dün yaptığı açıklamada artçıların süreceğini belirterek ”6 ve üzerine çıkabilir” demişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar