Pucca’ya verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı

Pucca’ya verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 00:26
A+ A-
Mahkeme, Pucca’ya verdiği 5 yıl 10 aylık hapis ve 66 bin 660 liralık adli para cezasının gerekçesini açıkladı

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda 'uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği' iddiasıyla yargılanan ve 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Pucca lakaplı Pınar Karagöz, cezaya tepki olarak paylaştığı Twitter mesajında, "Tecavüzcüler fink fink gezerken sadece bir tweet yüzünden senelerce içeride olacak olmayı aklım almıyor" tepkisi vermişti.

İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi, bugün Pucca’ya verdiği 5 yıl 10 aylık hapis ve 66 bin 660 liralık adli para cezasının gerekçesini açıkladı.

Pınar Karagöz’ün davaya konu sosyal medya paylaşımları ile doğrudan uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği savunulan gerekçeli kararda, bu paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçeli kararında sosyal medyanın gücüne atıf yapan mahkeme, "Sosyal medyanın toplumlarda yarattığı etkiye bakınca; bu imkan kullanılarak dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde belli bir ideoloji çerçevesinde yapılan örgütlenmeler ile hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticeler elde edilebilmiştir" dedi.

ESCOBAR’IN KOKAİN KARTELİNE ATIFTA BULUNULDU

Pucca’nın, tweetiyle Kolombiya’nın uyuşturucu kartelleri ile meşhur, kokain kartellerinin başkenti sayılan Madellin şehrine atıfta bulunduğu bilgisine yer verilen gerekçeli kararda, "Buradaki insanların uyuşturucu ticareti sayesinde hayatta kalabildiklerini belirtip, uyuşturucu madde kullanımı olması durumunda ekonomik döngüden dolayı Madellin’deki fakir insanların evlerine ekmek götürebileceklerini ima etmekte ve kişileri uyuşturucu kullandırmaya özendirmekte olduğunun tespit edildiği" iddia edildi.

Pucca’nın bir başka sosyal medya paylaşımında da uyuşturucu madde kullanmaya başladığını ima ederek takipçilerine bu yönde mesaj verdiği savunulan gerekçeli kararda,"Kendisini her yönüyle örnek alan kişilere uyuşturucu madde kullanımına davet etmekte olduğunun tespit edildiği" kaydedildi.

Pınar Karagöz’ün, davaya konu paylaşımı ile uyuşturucu kullanımını bir suç değil bir ekmek kapısı olarak gösterdiği savunulan gerekçeli karar, şüphelinin yine uyuşturucuyu kullanılabilecek meşru bir madde olduğu şeklinde algı yarattığı, iradeleri tam oturmamış gençleri toplum için tehlike teşkil eden uyuşturucuya yönlendirdiği iddia edildi.

Sanığın 1.72 milyon takipçisi olduğuna dikkat çeken mahkeme, gerekçelerinde sanığın iddianameye konu üzerine atılı suçu işlediğini gerekçe göstererek, 'Uyuşturucu madde kullanımını özendirme' suçundan 7 yıl hapis ve 4 bin gün adli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra cezayı, iyi hal indirimi ile 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasına düşürdü.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar