RTÜK'te 'şortlu çocuk tahrik eder mi?' tartışması

RTÜK'te 'şortlu çocuk tahrik eder mi?' tartışması
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 12:36
A+ A-
Çocuklara yönelik cinsel, sözel ve fiziki saldırı haberleri peşpeşe gelirken, RTÜK, '7-11 yaş arası çocukların şortlu görüntülerinin tahrik edip etmeyeceği'ni tartıştı.

HABER MERKEZİ-  Konya’da felsefe dersi öğretmeni Ercan Harmancı’nın sosyal medya hesabından yaptığı "Kız öğrencilerin giydiği eşofman onları çıplak yapar", "Beden eğitimi dersi bu ümmetin kızlarını soyma dersi olarak konuldu ve yine öyle devam ediyor" ifadelerini içeren paylaşımın bir benzeri RTÜK’te yaşandı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun AK Partili üyeleri TV8'de yayımlanan 'Yetenek Sizsiniz' adlı yarışmada yaşları 7 ile 11 arasındaki çocukların şortla dans etmesini 'tahrik edici' buldu.

'SAFLIK VE MASUMİYETE TEZAT'

AK Partili üyeler, gösteriyi, "Çocukluğun saflık ve masumiyetine tezat görüntüler içinde sahnede arzı endam eden kızlar, yaşlarına uygun olmayan kıyafet ve makyajlarla dans gösterilerini tamamlamışlar, söz konusu yarışmada yayın yoluyla istismar edilmişlerdir" şeklinde değerlendirdi.

MİLLET TAHRİK OLUYOR

Bu yöndeki 'uzman' raporuna göre,  kanala ceza verilmesini savunan AK Partili üyeler, görüşlerini "Millet tahrik oluyor" sözleri ile savundu.

TV8’de 14 Aralık’ta yayımlanan Yetenek Sizsiniz programı, üst kurulda sert tartışmalara neden oldu. ‘Yayın yoluyla istismar’ Şikâyet üzerine hazırlanan uzman raporuna göre, programda, performanslarını sergilemek üzere yaşları 7 ile 11 arasında değişen kız çocuklarından oluşan "Queen of The Dans" grubu sahneye çıktı.

REKLAM GELİRLERİNİN YÜZDE 5'İ

Raporda, kanala, "yayınlar çocuklara karşı istismar içeremez" ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle, bir önceki ay reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar idari para cezası ve 5 gün program durdurma cezasının verilmesi istendi.

ÜST KURULDA TARTIŞMA

Rapor, geçen hafta, üst kurul toplantısında gündeme geldi. Üyeler arasında tartışma yarattı. Edinilen bilgiye göre kanalın cezalandırılması isteyen AK Parti’li üyeler, çocukların şortlu görüntülerinden "milletin tahrik olduğunu" söyledi.

'SİZE PEDOFİL DERLER'

Cumhuriyet'ten Sinan Tartaroğlu'nun haberine göre, muhalif üyelerin ise bu skandal sözlere karşı "O zaman size de pedofil derler" karşılığını verdiği öğrenildi. Tartışmalar nedeniyle kanala ceza isteyen raporda karar yeter sayısı çıkmadı.

Rapor bu perşembe günü düzenlenecek üst kurul toplantısında tekrar gündeme gelecek.