RTÜK'ten Halk TV'ye Bahçeli cezası

RTÜK'ten Halk TV'ye Bahçeli cezası
RTÜK, eleştiri sınırlarının aşıldığını öne sürdü.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV'de yayınlanan bir programda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye 'lan' denildiğini gerekçesiyle idari para cezası verdi.

RTÜK, Halk TV'de yayınlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" programı hakkında hazırlanan izleme raporunu görüştü.

'ELEŞTİRİ SINIRLARINI AŞTIĞI' İDDİA EDİLDİ

Yayına konuk olarak katılan Mehmet Çilingiroğlu’nun kullandığı ifadeleri inceleyen kurul, "Ankara'nın Tabipler Odası diyor biz de diyor dört bin tane vaka görüyoruz Ankara'da sadece diyor. Oradan Bahçeli çıkıyor diyor ki, Tabipler Odası'nı kapatmamız lazım, Anayasa Mahkemesi'ni kapatmamız lazım. İmparatorluk mu kuruyorsun lan. Ne biçim böyle bir şey olabilir mi ya?" şeklindeki ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığını ileri sürdü.

RTÜK, yayında geçen argo kelime "lan" ifadesinin şahıstan öteye geçerek kurum ve temsil edilenlere yönelik olmasından dolayı küçük düşürücü ve itibarsızlaştırıcı olduğu kanaatine vararak yayıncı kuruluşun 6112 sayılı Kanun’un 8'inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri,….İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal ettiğini iddia etti..

Üst Kurul, Halk TV hakkında idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.

Öne Çıkanlar