RTÜK'ten 'ıstakoz', 'torpil' ve 'sarayın kapıkulu' cezaları

RTÜK'ten 'ıstakoz', 'torpil' ve 'sarayın kapıkulu' cezaları
RTÜK'ten iktidarı eleştiren haberlere bir kez daha ceza yağdı. AKP milletvekili Şebnem Bursalı'nın tepki çeken ıstakoz paylaşımına dair yazışması, bir 'torpil' haberi ve "sarayın kapıkulu" ifadeleri nedeniyle NOW TV ile TELE1'e ceza verildi.

Artı Gerçek - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, NOW TV ve TELE1'e iktidara yönelik eleştiriler haberleri nedeniyle yine ceza verildiğini duyurdu.

NOW TV'ye, AKP milletvekili Şebnem Bursalı'nın, partisinin yerel seçim yenilgisi sonrasında yaptığı ıstakoz paylaşımına dair yazışmasının cep telefonu görüntüsü nedeniyle "özel hayatın gizliliğini ihlalden" yüzde 2 para cezası verildi. Adalet Bakan Yardımcısı'nın torpil taleplerini yanıtladığına ilişkin cep telefonu görüntüleri de kanala aynı oranda ceza getirdi.

TELE1’e ise konuk olarak katılan Rıfat Serdaroğlu’nun bazı siyasetçiler için kullandığı “sarayın kapıkulu” ifadeleri nedeniyle "eleştiri sınırını aşmaktan" yüzde 2 para cezası verildi.

İlhan Taşçı, cezaları şu ifadelerle duyurdu:

"1- RTÜK’ten ıstakoz haberine ceza!
Eski Sanayi Bakanı Varank’ın Bilal Erdoğan ile AKP milletvekili Şebnem Bursalı’nın ıstakoz paylaşımına ilişkin yazışmasının cep telefonu görüntüsünü haberleştiren Now TV’ye özel hayatın gizliliğini ihlalden % 2 para cezasına karar verildi.

2- RTÜK, torpili değil torpil haberini cezalandırdı!
Adalet Bakan Yardımcısının görevde yükselme sınavında torpil taleplerini yanıtladığına ilişkin cep telefonu görüntülerini yayınlaması nedeniyle de Now Tv’ye %2 para cezası verdi.

3- RTÜK ayrıca TELE1’e konuk olarak katılan Rıfat Serdaroğlu’nun kimi siyasetçiler için “sarayın kapıkulu” değerlendirmeleri nedeniyle eleştiri sınırını aşmaktan % 2 para cezasına karar verdi.
Kararlar oy çokluğuyla alındı." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar