Sadece bir metro açılışı değil: 'Ekrem Başkan için geldik'

Sadece bir metro açılışı değil: 'Ekrem Başkan için geldik'
Yayınlanma:
A+ A-
İBB'nin, mitinge dönüşen metro açılışına katılanların amacı ortaktı: Ekrem İmamoğlu'na destek ve oylarına sahip çıkmak. Sık sık tekrarlanan "Ekrem Başkan" sloganları yerini, Kemal Kılıçdaroğlu'nun sahneye çıkmasıyla "hak hukuk, adalet" sloganı aldı.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan 14.5 kilometrelik, 13 istasyondan oluşan Dudullu-Bostancı metro hattının açılışını gerçekleşti. İmamoğlu'nun yanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da açılışta halka hitap etti.

Mitinge dönüşen metro açılışına, soğuk ve yağmurlu havaya rağmen yüzlerce yurttaş akın etti. Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduranlar sık sık "Ekrem Başkan" sloganıyla tezahüratta bulundu. "Ekrem Başkan" sloganı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sahneye çıkmasıyla yerini "Hak, hukuk, adalet" sloganına bıraktı.

'İNŞALLAH'

Alandakilerden en çok karşılık bulan konuşma Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşma oldu. Sözüne "Adalet" diyerek başladı ve "Ekrem İmamoğlu'nu asla teslim etmeyeceğiz. Kılını dahi teslim etmeyeceğiz. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Sadece gitmeyecekler emekli edeceğiz onları" diyerek devam etti. Bu sırada kimi yurttaş "İnşallah" diyerek Kılıçdaroğlu'na karşılık verdi.

Konuşmaları yurttaşlar kendileri için ayrılan alandan takip ederken, metro inşaatında çalışan işçiler de üzerlerinde iş kıyafetleriyle bir konteynerın üzerinden izledi.

konteyner.jpg

KILIÇDAROĞLU DEĞİL İMAMOĞLU'NA DESTEK

Açılışa gelenlerin ortak amacı, hakkında verilen hapis cezası ve siyaset yasağı sonrasında İmamoğlu'na destek olmaktı. Alanda konuştuğumuz elinde Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının bulunan bir kadın, son 10 gündür Kayışdağı'ndan Esenlere partisi CHP için çalışma yapmak üzere gittiğini söyledi. Metro açılışına Ekrem İmamoğlu'na destek olmak için geldiğini ancak aynı desteği Kılıçdaroğlu'na vermediğini söyledi. Ekrem İmamoğlu'na verdiği desteğin Kılıçdaroğlu'na neden göstermediği sorumuzu ise omuzlarını silkerek yanıt verdi.

SEZGİN TÜREDİ: İMAMOĞLU YALNIZ DEĞİL

Metro açılışı törenine 15 kişilik grupla geldiğini söyleyen Sema Sezgintüredi isimli yurttaş ise İmamoğlu'na, Karadeniz gezisine katılan gazeteciler arasında Negahan Alçı'nın da bulunmasından dolayı kırgın olduğunu ancak İmamoğlu'na yönelik haksızlıkları tahammül edemediği için törene geldiğini söyledi. Annesinin 60 gündür yoğun bakımda olduğunu dile getiren Sezgintüredi, buna rağmen İmamoğlu'nun yalnız olmadığını göstermek ve oyuna sahip çıkmak için geldiğini vurguladı.

chp.jpeg

KUMBASAR: EKREM BAŞKANA COK HAKSIZLIK EDİLDİ

Haksızlıklara karşı metro açılış törenine katıldığını belirten Aysel Kumbasar ise, "Çünkü Ekrem Başkana çok haksızlık edildiği için geldik. Başarıyı kendilerine mi mal etmeye çalışıyorlar bilemiyorum ama Ekrem Başkana yapılan haksızlığı ve hukuksuzluğa sabrımız kalmadı. Ekrem Başkan için, 6'lı masa için geldik. Altılı Masa'nın birbirine uymayan fikirleri var ama Türkiye'nin durumundan dolayı hepsi bir arada. Onların arkasındayız" diye konuştu.

Öne Çıkanlar