Çocuk kitabında doktorlarla ilgili tepki çeken ifadeler: Be anlayışsız adam

Çocuk kitabında doktorlarla ilgili tepki çeken ifadeler: Be anlayışsız adam
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Temmuz 2022 20:52
A+ A-
Sağlıkçı yazar Gökduman'ın kaleme aldığı kitapta doktorlar için olumsuz ifadeler kullanıldığı belirten Özbay, ‘Gelecek yıllarda hekime şiddet vakalarının tohumunu atıyor’ dedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığı, doktorların görevi başında öldürüldüğü günlerde sağlıkçı yazar Nehir Aydın Gökduman’ın 10 yıl önce yazdığı bir çocuk kitabı tartışma yarattı. Salacak Yayınları tarafından basılan “Bekir Dede’nin Şikâyeti" adlı çocuk kitabında doktorlara yönelik olumsuz ve yanlış ifadeler yer alması tepki çekti.

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre kitapta, yakınmalarına aldığı yanıtlara sinirlenen yaşlı bir adam, doktora “Be anlayışsız adam! Ne söylesem ‘yaşlılıktandır’ deyip duruyorsun. Sırf bunu söylemek için mi doktor oldun? Her hastalığın bir şifası vardır. Bunları öğrenmeye aklın yetmedi mi?" diyor.

‘GELECEK YILLARDA HEKİME ŞİDDET VAKALARININ TOHUMUNU ATIYOR’

Satışı halen devam eden kitaba ilişkin Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, “Bu örnekteki gibi sakıncalı içeriklere sahip kitapların çocukların ulaşımına açılmasının akılla da eğitimle de bağdaşır yanı yok" dedi. Özbay, buna benzer yanlış mesajlar içeren birçok kitabın MEB’in okullara tavsiye listesinde de yer aldığını hatırlattı.

Özbay, konuşmasına şöyle devam etti:

“Olması gereken; hekime, sağlık emekçisine şiddet artmışken bu çarpıklığı eğitimle çözecek kitapların yaygınlaşması, derslerin eklenmesidir. Hikâyeyi vahim buluyoruz. Hikayenin akışı içerisinde doktorun o azarı hak ettiğinin düşündürülmeye çalışılmasını tehlikeli buluyoruz. Çocukların kafasına işlenmeye çalışılan bu kompozisyon, gelecek yıllarda hekime şiddet vakalarının tohumunu atıyor. ‘Doktorları nasıl koruruz’ diye düşünüp politika üretmek yerine onlara ‘Giderlerse gitsinler’ diyen iktidar da tüm unsurlarıyla bunu başarıyor. Bu kitaplar, bu karanlık dönemin meyveleridir."

‘İRONİ VAR’ SAVUNMASI

Kitabın yazarı Nehir Aydın Gökduman ise eleştirilen öyküyü şu sözlerle savundu: “Doktor ile yaşlı adam arasında bir ironi var. Yaşlı psikolojisiyle söylenmiş bir ifade. Bilirsiniz, yaşlıların bazen ani çıkışları olur. Masalda bu gibi ifadeler olmasa elbette daha iyi olurdu. Son paragrafla haddi aşmış gibi görünen ancak hepsi okunduğunda daha iyi anlaşılan bir kitaptır" dedi.