Harun Tekin’den ALİKEV’e destek: Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı biraz da bu ‘muhabbet’ kuracak

Harun Tekin’den ALİKEV’e destek: Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı biraz da bu ‘muhabbet’ kuracak
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Haziran 2022 11:58
A+ A-
45. yaşını kutlayacak olan sanatçı Tekin, 'ALİKEV ile 3 farklı iş birliği üzerinde görüştük ve anlaştık. Herhangi birine vereceğiniz destek bana en büyük doğum günü hediyesi olacak' dedi.

Sanatçı Harun Tekin, Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) için dayanışma çağrısında bulundu. 45. Doğum gününü kutlayacak olan sanatçı "size bana bu yıl verebileceğiniz en güzel hediyeden bahsetmek istiyorum" diyerek ALİKEV’e yapılacak destekleri anlattı. Sanatçı Tekin, "ALİKEV’in Ali İsmail’in düşlerini yaşatan farklı projelerinden neden bunları seçtiğimize gelince… içinde bulunduğumuz ekonomik, siyasi, toplumsal kriz maalesef sadece ufuktaki siyasi değişim ile aşılamayacak kadar derin" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan sanatçı Tekin, "ALİKEV ile 3 farklı iş birliği üzerinde görüştük ve anlaştık. Aşağıdakilerin herhangi birine vereceğiniz destek bana en büyük doğum günü hediyesi olacak" diyerek paylaştı. Sanatçı Tekin yapılacak destekleri 3 madde de sıraladı:

1.GENÇ SANATÇI FONU

ALİKEV’in her yıl 10 genç sanatçıya maddi destek sunan bir fonu var. Bu yılın başvuruları bugün bitiyordu ancak süreyi 8 Temmuz’a kadar uzattık. @Alikev_org bağışlarınızla destek verilecek sanatçı sayısını da 13’e yükseltmek istiyor.

2. ALİKEV MÜZİK STÜDYOSU

Hatay’da 2017’de açılan ve gençlere ücretsiz prova imkanı sunan müzik stüdyosu pandemi sırasında kapanmak durumunda kalmıştı. Bu stüdyoyu yeniden kurmak, donatmak ve yeni bir bağış modeliyle sürdürülebilir kılmak istiyoruz.

3.http://duslerindeozgurdunya.com

yukarıdaki iki projeye fonzip veya banka hesapları üzerinden destek olabilirsiniz; ama biz alikev’e sürekli destek sağlama amacı güden  http://duslerindeozgurdunya.com sitesini de özel sürprizlerle hareketlendirmek niyetindeyiz"

Sanatçı Tekin bunu neden yaptığını şu paylaşımla açıkladı:

"ALİKEV’in Ali İsmail’in düşlerini yaşatan farklı projelerinden neden bunları seçtiğimize gelince… içinde bulunduğumuz ekonomik, siyasi, toplumsal kriz maalesef sadece ufuktaki siyasi değişim ile aşılamayacak kadar derin. Bizim dünyayı anlamak, anlatmak, acılarımızı paylaşmak, düşleri ortaklaştırmak için sanata ve sanatçılara ihtiyacımız var.

‘HAYAL KURAN, İMKANSIZI DÜŞLEYEN’

Sanatsal üretimleri desteklemek bunun sadece bir yanı. Diğer yanında artık bir şeyi fark etmemiz gerekiyor. Genciyle yaşlısıyla, ünlüsü ünsüzü ile, hırçını munisi ile, bu ülkenin sanatçılarına borcu var. Her şeyin aşırı siyasallaşmak durumunda kaldığı ve sürekli kavga halinde bir toplumda, geleceğe dair öneride bulunan, hayal kuran, imkansızı düşleyen, geçmişi kaydeden, hayatı bir an için daha güzel kılmaya çalışan, kendi yarasını topumun yarasına sarıp iyileşmeye/iyileştirmeye çalışan sanatçılara gereken değeri vermeyenler, onlar için hayatı yaşanmaz hale getirenler maalesef sadece olağan şüpheliler değil. Hasbelkader biraz dikkat çekmişse, bir sanat/kültür/fikir insanı her taraftan "terbiye" edilmeye başlıyor buralarda."

 Maddi zorlukların yanında işte bunu da değiştirmek gerekiyor diyen Tekin, "Yüreklendirmek, değer vermek ve yaşatmak. Bunu yapamazsak hiçbir siyasi değişim, ekonomik rahatlama, hiçbir şey yüzümüzü güldüremeyecek" dedi.

‘İNANIN HERKESE İYİ GELECEK’

‘Sizden bir ricam daha var’ diyen sanatçı Tekin son olarak şunları kaydetti:

İmkanınız varsa ALİKEV’e bağış yaptıktan sonra, eserlerinden biri hayatınıza dokunmuş, sizi başka biri yapmış bir sanatçıyı, mümkünse yaşayan bir sanatçıyı, mümkünse, değeri yeterince bilinmeyen ya da sizce hak ettiği yerde olmayan bir değeri sosyal medyada takdirle anar mısınız? İnanın herkese iyi gelecek. Ve inanın, Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı biraz da bu "muhabbet" kuracak" vurgusu yaptı.

Bağış yapılacak banka hesap bilgilerini paylaşan Tekin, "Vakıf, banka havale ile yapacağınız bağışlarda açıklama bölümüne "genç sanatçı fonu" ya da "alikev stüdyosu" yazmanızı önemle rica ediyor" dedi.

‘GİTMEDİK İŞTE, DELİRMEDİK DE’

 Tekin, "Gitmedik işte, delirmedik de. Her şeye rağmen sevdiklerinizle birlikte, sağlıklı ve mutlu bir hafta sonu olsun. Okuyup vakit ayıran ve destek olan/olacak herkese kalpten teşekkür ederim. Çok yaşa @Alikev_org" diyerek son sözünü paylaştı.

 ALİ İSMAİL KORKMAZ VAKFI

Ali İsmail Korkmaz (19), Taksim Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla katıldığı yürüyüşe müdahale eden polis ve karşıt görüşlü gruplar tarafından darp edilerek öldürüldü.

Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, "Toplum için Gençlik" isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. "Düşlerinde Özgür Dünya" olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu.

Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; "Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi." Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.

Öne Çıkanlar