Sansür Yasası Meclis'ten geçti

Sansür Yasası Meclis'ten geçti
Yayınlanma:
A+ A-
"Sansür Yasası" teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP'nin oyları ile kabul edilerek yasalaştı. AKP ve MHP milletvekilleri, teklifin oyçokluğu ile yasalaşmasının ardından birlikte fotoğraf çektirdi.

Artı Gerçek- Kamuoyunda 'Sansür Yasası' olarak bilinen 'Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP oylarıyla kabul edilerek yasalaştı.

AKP ve MHP milletvekilleri teklifin yasalaşmasının ardından Genel Kurul salonunda birlikte fotoğraf çektirdi. Fotoğrafı, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal paylaştı.

Teklifte en çok, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçunu düzenleyen 29. madde tartışılmıştı. TCK’ye ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu eklendi ve bu suçu işleyenlere 1 ila 3 yıl ceza verilecek.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Twitter'da teklifin yasalaştığı ana dair Meclis'ten bir fotoğraf paylaşarak tepkisini gösterdi.

40 maddelik yasanın 29'uncu maddesi şöyle:

"Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak."

SANSÜR YASASI İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yasalaşan maddelere göre; internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığına yapılacak, resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Basın kartı talep edenlerde, 18 yaşını bitirmesi, en az lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olması, kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması şartı aranacak.

Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak. Bir içerik için verilen kaldırma kararı, tüm site ve platformlarını kapsayacak.

Sosyal ağlara Türkiye ofisi açma ve Türkiye temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde bu kişinin Türkiye'de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekecek.

CHP, yasanın Erdoğan tarafından onaylanması halinde AYM'ye gideceğini duyurmuştu.

Öne Çıkanlar