Saraçhane’de ikinci buluşma: Altılı Masa'nın ilk ortak mitingi oldu

Yayınlanma:
A+ A-
Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza sonrası Saraçhane’'de ikinci buluşma düzenlendi. Alanı tamamen doldu. Liderler beklenirken Sefo, Zülfü Livaneli ve Sefo'nun şarkıları çalındı. Liderlerin gelmesiyle Saraçhane'de Altılı Masa'nın ilk ortak mitingine dönüştü.

Osman ÇAKLI - Yağmur KAYA


İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay cezanın ardından Saraçhane'de ikinci buluşmaya yapılıyor. Altılı Masa liderlerinin katılacağı buluşmada sadece İstanbullular değil, İmamoğlu’na destek olmak için şehir dışından gelenler de Saraçhane’de buluştu. Alan tamamen doldu.

2.jpeg

‘POLİS HER YERİ KAPATTI'

Buluşmaya çevre illerden de katılım var. Kocaeli ve Bursa gibi kentlerden gelen yüzlerce insan Saraçhane’deki buluşma için polis arama noktasında bekletildi.

Şehir dışından gelenlerle İstanbul içinden Saraçhane’ye gelenler yavaş yavaş belediye binasının önünü doldurmaya başladı. Dünün aksine polis, metro çıkışlarından çevredeki parkların giriş çıkışlarına kadar her yeri kapattı. Güvenlik bariyerlerini görmek mümkün. Buluşma için alanda henüz güvenlik önlemleri alınmış değil.

Polisler, içerde olan herkesi dışarı çıkararak, arama yapılacağını duyurdu. Arama noktasındaki kalabalık giderek artıyor. İçeri girmek isteyenleri polisler, “yasak” diyerek uzaklaştırdı. Yapılan bomba aramasının ardından, miting saatinden yaklaşık 30 dakika önce girişlere izin verildi. Mitinge katılmak isteyenler, dar bir koridordan alana alınmaya başladı.

3.jpeg

LİDERLER BEKLENİRKEN

Girişlerin açılmasından kısa süre sonra alan tamamen doldu. Liderler beklenirken, Zülfü Livaneli'nin "Güneş topla benim için", Tarkan'ın, "Geçecek" şarkıları ile İzmir Marşı, 10. Yıl Marşı çalındı. Buluşma da Ekrem İmamoğlu'nun "Her şey çok güzel olacak" konuşması da dinletildi. İktidara yönelik eleştirileri nedeni ile hedef gösterilen rap şarkıcısı Sefo'nun 'Bilmem mi?' şarkısı da dinletilen şarkılardan oldu.

BELEDİYE BAŞKANLARI SAHNEDE

Liderler beklenirken ilk olarak Ekrem İmamoğlu'na destek için mitinge gelen İstanbul ilçe belediye başkanları ile büyükşehir belediye başkanları sahneye davet edildi. Daha sonra da Altılı Masa'nın genel başkan yardımcıları kürsüye çıktı.

'İMAMOĞLU'NUN ADAYLIĞI HAYIRLI OLSUN'

Giriş kapısında bekleyen pek çok insanın yüz ifadesi benzer. İnsanların kaygılı ve öfkeli olduğu anlaşılıyor. Birikme noktasında ve çevresinde ikili, üçlü gruplar halinde sohbete dalanlar, İmamoğlu’na verilen cezayı haksız görüyor. İnsanların kendi aralarındaki konuşmalarından defaatle duyulan tek bir cümle var: “İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı hayırlı olsun.”

321.jpeg
Fotoğraf: Yağmur Kaya

'HAK, KUKUK, ADALET İÇİN SARAÇHANEDEYİM'
İmamoğlu'na destek vermek için Kartal'dan Saraçhane'ye gelen Hasan Karaboğa, mahkeme kararını 'zulüm' olarak değerlendirdi. 'Hak, hukuk, adalet' için Sarçhane'ye geldiğini söyledi.

Öne Çıkanlar