Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi

Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
Savcılık, sağlık sorunları nedeniyle infazı ertelenen Mehmet Emin Özkan’a ilişkin mütalaasını yarın görülecek duruşma öncesi mahkemeye sundu. Mütaalada daha önce Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce verilen müebbet hapis cezasının onanması talep edildi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle ilişkilendirilerek 27 yıl hapiste tutulan ve sağlık durumu nedeniyle infazı ertelenerek tahliye edilen Mehmet Emin Özkan’ın 'yeniden yargılama' kararı kapsamındaki davası, Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın görülecek.

Duruşma öncesinde dosya savcısı esasa dair mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında Özkan hakkında daha önce Adana 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesinin 'devletin birliği ve bütünlüğü bozmak' iddiasıyla verdiği müebbet hapis cezasının onaylanması talep etti,

Mütalaada bu talebe ilişkin "Her ne kadar yeniden yargılama yapılmış ise de, hükümlü tarafın iddia ettiği muhakeme nedenleri sübut bulmadığından, usul ve yasaya uygun olan Adana 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesinin 2001/48 - 2002/41 E.K sayılı hükmünün CMK 323/1 maddesi gereğince onaylanmasına karar verilmesi" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Mehmet Emin Özkan, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak, 1996’da Mersin’de gözaltına alındıktan sonra 2 tanığın beyanları doğrultusunda tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla yargılanan Özkan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2 tanık, daha sonra işkence altında ifade verdiklerini dile getirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “adil yargılanma” yönünde ihlal kararı verdi. AİHM kararı üzerine Özkan'ın hakkında açılan davanın yeniden görülmesine karar verildi. Özkan'ın davası 2014’ten bu yana devam ediyor.

Özkan, cezaevinde kaldığı süreçte birçok hastalığa yakalandı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 Nisan 2015 tarihinde de Özkan'a dair bir rapor hazırlayarak, vücut fonksiyonunda yüzde 87 kayıp olduğunu belirtti. Hastanenin "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen Özkan, ATK'nin “cezaevinde kalabilir” yönünde hazırladığı raporlar nedeniyle tahliye edilmiyordu.

17 TEMMUZ’DA TAHLİYE EDİLDİ

Özkan, fenalaşması üzerine 13 Temmuz'da bir kez daha Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Kelepçeli bir şekilde tedaviye götürülen Özkan, yoğun bakıma alındı. Özkan, daha sonra yeniden cezaevine götürüldü. Özkan, ATK’nin “cezaevinde kalamaz” raporu üzerine infazı 3 ay ertelenerek 17 Temmuz’da tahliye edildi.

İNFAZI İKİNCİ KEZ ERTELENDİ

Sürenin tamamlanması ardından Özkan’ın avukatları, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun raporu ile infazın ertelenmesi için ikinci kez başvurdu. Mahkeme, 9 Kasım’da görülen son duruşmada “infaz erteleme” durumunun 3 ay süreyle devamına karar verdi. (MA)

Öne Çıkanlar